FIA opublikowała nowy regulamin sportowy

FIA opublikowała nowy regulamin sportowy na sezon 2015. Najistotniejsza wizualnie zmiana dotyczy malowania kasków i zmusza kierowców do używania jednego projektu przez cały sezon. Według nowych przepisów kask musi być “mocno zbliżony” do przyjętego projektu, co pozostawia kierowcom niewielkie pole do popisu.

Federacja zdecydowała się również sprecyzować kwestie numerów, a raczej ich wyjścia z użycia. W poprzedniej wersji był zapis, że kierowca wybiera stały numer, który towarzyszy mu do końca kariery. Nowy regulamin wskazuje dwuletnią nieobecność na torze, jako moment zakończenia kariery w serii.

Kolejne zmiany dotyczą testów i aktywności zespołów poza rundami mistrzostw. FIA pozwoliła zespołom na wykorzystywanie aktualnych bolidów, ale jedynie w czasie pokazów organizowanych po zakończeniu sezonu oraz nie dłuższych niż 15 kilometrów. Organizacja tego typu przejazdów wymaga zgody FIA, poinformowania wszystkich pozostałych zespołów oraz zastosowania specjalnych opon.

Również w czasie testów odbywających się w trakcie sezonu zespoły są zobowiązane przeznaczyć co najmniej dwa dni dla młodych kierowców, którzy nie wzięli udziału w więcej niż dwóch rundach mistrzostw świata.

W regulaminie pojawia się również cały zestaw przepisów dotyczących wprowadzenia wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, ale ich analiza to temat na oddzielny wpis.

W regulaminie znajduje się również zapis sugerujący, że w sezonie 2016 liczba testów przed sezonem zostanie ograniczona do dwóch.

Ze względu na odległy termin najbliższego spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych głosowanie w sprawie zatwierdzenia zmian będzie miało charakter zaoczny.