Mosley: F1 może stracić kolejne zespoły

Głos w sprawie obecnych kłopotów finansowych zespołów Caterham i Marussia zabrał były prezydent FIA Max Mosley. W rozmowie z radiem BBC 5 Live brytyjski prawnik zasugerował, że w niedalekiej przyszłości z toru mogą zniknąć kolejne ekipy.

“To nie jest uczciwe współzawodnictwo. Ogromnym problemem jest, że duże zespoły mają znacznie więcej pieniędzy od zespołów takich jak Caterham i Marussia. W efekcie są zmuszone by się wycofać – i to mogą nie być ostatnie.”

Mosley zaproponował również wdrożenie rozwiązania, które w przyszłości pozwoli uniknąć podobnych problemów.

“Ze sportowego punktu widzenia sport powinien dzielić pieniądze równo i wówczas pozwolić zespołom zdobyć tak wielu sponsorów jak tylko mogą. Zespół taki, jak Ferrari zawsze zbierze więcej sponsorów niż Marussia, ale jeśli będą miały takie same fundusze podstawowe, wtedy wszyscy będą na zbliżonym poziomie, szczególnie jeśli wprowadzi się ograniczenie, jak dużo można wydać.”

W rozmowie pojawił się również wątek wprowadzenia nowych jednostek napędowych i kosztów z tym związanych. Jeszcze przed ich wprowadzeniem pojawiły się głosy, że mniejsze zespoły mogą nie udźwignąć takiego obciążenia i ten scenariusz dziś się spełnia.

“Jestem za ekologicznymi silnikami. Błędem było nie wprowadzenie zasady dla dużych producentów, że mogą wydać tyle ile chcą na badania, ale maksymalna kwota jaką mogą żądać za sezon to 3-4 milionów funtów, a nie 15-20 milionów jak jest teraz.”

Mosley ma wiele grzechów i grzeszków na swoim sumieniu, ale jego słowa są bardzo dobrym podsumowaniem obecnej sytuacji i problemów.