Sankcje Unii Europejskiej zagrożeniem dla GP Rosji

Dziennikarze Polskiego Radia dotarli do dokumentu, będącego projektem kolejnych sankcji, jakie Unia Europejska zamierza zastosować przeciwko Rosji. W grę wchodzi wykluczenie Rosji z udziału w wydarzeniach o charakterze sportowym, a jedynymi konkretnymi przykładami wymienionymi w dokumencie są wyścigi F1, rozgrywki UEFA oraz Mistrzostwa Świata w 2018 roku.

Zapisy, o których mowa mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie, dla zaplanowanego na październik wyścigu o GP Rosji. Bernie Ecclestone był wielokrotnie pytany, czy wobec trwającego konfliktu nadal podtrzymuje chęć rozgrywania zawodów i za każdym razem odpowiedź była twierdząca. Reakcja unijnych ambasadorów oraz wprowadzenie sankcji w życie może zmusić szefa F1 do zrewidowania swoich planów.

Trudno jednoznacznie powiedzieć jakich mechanizmów może użyć Unia Europejska, aby wyścig nie doszedł do skutku. W działania związane z piłką nożną ma zostać zaangażowana UEFA, więc można przypuszczać, że unijni dyplomaci skierują swoje kroki do siedziby FIA.

Wszystkie propozycje mają być dyskutowane przez unijnych ambasadorów w środę, a sankcje w ostatecznym kształcie powinny ujrzeć światło dzienne najpóźniej w piątek. Wówczas powinniśmy poznać nieco więcej szczegółów.