Alonso może odejść, ale deklaruje chęć pozostania z Ferrari

W ostatnich dniach nowy szef zespołu Ferrari wielokrotnie zapewniał, że zarówno Fernando Alonso, jak i Kimi Raikkonen będą z zespołem w sezonie 2015. Wiele wskazuje na to, że Marco Mattiacci swoje przekonania opiera głównie na zapisach w kontraktach kierowców, które swoim zakresem mają wykraczać poza obecny sezon. Wiadomo jednak, że każdy kontrakt przewiduje jego przedwczesne zakończenie pod pewnymi warunkami.

Jak donosi niemiecki Auto Motor und Sport w umowie hiszpańskiego kierowcy jest zapis, który pozwala mu opuścić włoską ekipę tuż po zakończeniu tegorocznej rywalizacji. 25 punktów – taka strata do lidera klasyfikacji mistrzostw świata na dzień 1 września 2014 pozwala Alonso na zerwanie współpracy z włoskim pracodawcą. Czy jednak Hiszpan zdecyduje się na taki krok?

Pozornie przeczyć tej tezie może wywiad, jakiego Fernando Alonso udzielił dzisiaj stacji Sky Sports News. Możemy w nim usłyszeć, że kierowca chce pozostać w zespole i chce dokończyć to, co zaczął.

“Nasz sezon był frustrujący, bo wiązaliśmy wielkie nadzieje z rokiem zmiany przepisów, kiedy wszyscy zaczynają od zera i myśleliśmy, ze zaplecze jakim dysponujemy oraz zaangażowanie wszystkich w zespole da nam przewagę. Niestety nie znaleźliśmy się tam, gdzie chcieliśmy i nie jesteśmy konkurencyjni. Jesteśmy dalej od czołówki niż w jakimkolwiek innym sezonie, czasami do Mercedesa tracimy półtorej sekundy.”

“Nie jest moją intencją w tym momencie odchodzić, chcę wygrać tutaj i dokończyć pracę, którą zaczęliśmy kilka lat temu.”

“Było wiele gadania od ostatniego lata, ale z moich ust nigdy nie wyszło żadne zainteresowanie opuszczeniem Ferrari oraz żadne inne słowo mówiące, że dołączyłbym do innego zespołu. Było wiele spekulacji, nie przeszkadzały one, ale wytworzyły nieco napięcia i stresu. Z drugiej strony się cieszysz, że najlepsze zespoły wykazują tobą zainteresowanie.”

Wystarczy pobieżna analiza powyższego fragmentu, aby zauważyć, że Hiszpan bardzo starannie dobiera słowa. Choć wypowiedź o chęci pozostania w zespole można traktować jako potwierdzenie przedłużenia współpracy, to jednak jest znaczna różnica pomiędzy “chcę zostać”, a “zostaję”. Wywiad będący pozornym potwierdzeniem słów Mattiacciego rodzi więcej pytań niż odpowiedzi…