Pirelli oficjalnym dostawcą opon przed trzy najbliższe sezony

Po wielu miesiącach oczekiwania i całej masie spekulacji firma Pirelli oficjalnie poinformował, że pozostanie oficjalnym dostawcą opon przez co najmniej trzy najbliższe sezony. Poniżej znajduje się oświadczenie prasowe zespołu zawierające kilka ciekawych informacji dotyczących testów opon, w których ważną rolę odegrają zespoły.

Po decyzji podjętej przez Światową Radę Sportów Motorowych, która potwierdziła status Pirelli jako wyłącznego dostawcy opon do Mistrzostw Świata Formuły 1, Pirelli oraz FIA odnowiły umowę na dostawę ogumienia. Nowy kontrakt obowiązuje przez trzy lata, począwszy od sezonu 2014.

Światowe władze sportu motorowego oraz Pirelli w porozumieniu z zespołami wspólnie pracują nad poprawą poziomu bezpieczeństwa i podniesieniem osiągów w Formule 1. Skutkuje to wprowadzeniem ważnych zmian w Regulaminie Sportowym Formuły 1, które dotyczą testowania opon. Dzięki nim włoska firma może dalej realizować ustalenia dotyczące wyłącznego zaopatrywania Formuły 1, w najlepszym interesie tego sportu.

Oto podsumowanie nowych przepisów, które obowiązują od sezonu 2014: 1) Jeden z dwunastu oficjalnych dni testowych przed sezonem, zgodnie z zapisem w Regulaminie Sportowym 2014, będzie poświęcony wyłącznie testom opon deszczowych. 2) Każdy zespół przeznaczy jeden ze swoich ośmiu dni testowych w trakcie sezonu, określonych w Regulaminie Sportowym 2014, wyłącznie na testy opon. To oznacza, że podczas każdego z ośmiu dni testowych w trakcie sezonu przynajmniej jeden zespół – maksymalnie dwa – będą pracowały nad testowaniem ogumienia z inżynierami Pirelli.

Pirelli będzie nadal określało specyfikację ogumienia i zarządzało wszystkimi aspektami ich rozwoju, konsultując to z FIA i zespołami, a także pracując w obrębie parametrów nakreślonych w Regulaminie Technicznym i Sportowym Formuły 1.

Ponadto Pirelli i FIA przedyskutują ewentualne rozpoczęcie współpracy przy kampanii FIA Action for Road Safety, promującej bezpieczeństwo na drogach.