Małe zespoły skupią się na podwójnie punktowanych wyścigach?

Pomysł wprowadzenia podwójnych punktów, przyznawanych w ostatnim lub kilku ostatnich wyścigach z dużym prawdopodobieństwem wejdzie w życie. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu podczas spotkania przedstawicieli zespołów z FIA.

Mark Gillan, były szef operacji wyścigowych zespołów Toyota oraz Williams sugeruje, że wprowadzenie nowych zasad punktowania może być dla mniejszych zespołów impulsem do całkowitej zmiany procesu projektowego. Jeden dobry występ w podwójnie punktowanym wyścigu może diametralnie odmienić sytuację w dolnej części tabeli, co jest niezwykle istotne z finansowego punktu widzenia.

“Mniejsze zespoły mogą kompletnie zmienić proces projektowy, próbując sięgnąć po te punkty, bo to może znacząco wpłynąć na pozycję w tabeli konstruktorów. Gdybym to ja bym odpowiedzialny za jeden z mniejszych zespołów zdecydowanie bym tak zrobił.”

Wypowiedź doświadczonego inżyniera, opublikowana na blogu Jamesa Allena, pokazuje, że mocno krytykowany pomysł, może pozytywnie wpłynąć na widowisko, w kontekście całego sezonu. Nawet jeśli tytuł mistrzowski rozstrzygnie się wcześniej, tak jak w minionym sezonie, to do samego końca kibice będą mogli ekscytować się kilkoma interesującymi pojedynkami, do których zespoły będą się wyjątkowo intensywnie przygotowywać.