Ecclestone sugeruje, że dominacja Vettela szkodzi F1. Ma na to receptę…

Bernie Ecclestone wielokrotnie w swoich wypowiedziach sugerował, że dominacja Sebastiana Vettela nie jest najlepszą reklamą dla sportu. Tym razem w rozmowie z Wall Street Journal padły mocniejsze słowa. Ecclestone podsumowując ostatnie wyścigi minionego sezonu, w którym najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły powiedział:

“To nie były już mistrzostwa. [Seria] straciła zainteresowanie telewidzów, straciła bardzo wiele.”

Lekarstwem na uniknięcie tego typu sytuacji ma być wprowadzenie podwójnej ilości punktów, przyznawanych w ostatnim wyścigu sezonu. Pomysł zdążył już wzbudzić wiele kontrowersji, a Ecclestone dolewa oliwy do ognia, mówiąc, że oryginalny plan zakładał rozszerzenie zmiany punktacji do trzech wyścigów kończących rywalizację.

“Gdyby w trzech ostatnich wyścigach były podwójne punkty wtedy zespoły powiedziałby ‘Zobaczmy, co się stanie'”. Nawet gdyby Alonso wygrał dwa z trzech, to nawet jeśli Sebastian byłby drugi, mistrzostwo nadał byłoby otwarte do samego końca.”

Ecclestone na chwilę obecną ugrał tylko jeden, podwójnie punktowany wyścig, choć sugeruje, że szefowie zespołów [grupy strategicznej], którzy byli przeciwni, nie potrafili uzasadnić swoich racji.

“Ludzie, którymi byli przeciwni to byli przedstawiciele zespołów, nie wiedzieli dlaczego to jest zły pomysł. Nie mieli pojęcia dlaczego.”

Choć zmiana punktacji wymaga ostatecznej akceptacji podczas kolejnego spotkania grupy strategicznej, to szef F1 liczy, że w kolejnym sezonie jego pomysł zostanie wdrożony w oryginalnym kształcie.

“Pomysł jest taki, aby rozszerzyć podwójną punktację do trzech wyścigów może nawet przed 2015.”