Znaczenie treningu mentalnego w F1

Wyścig w Monako jest wyjątkowy z wielu względów. Uliczny obiekt wymaga od kierowców ogromnego skupienia, a wąskie uliczki Monte Carlo i blisko ustawione bariery nie wybaczają nawet najmniejszego błędu, o czym przekonało się już bardzo wielu kierowców. Choć umysł zawsze musi iść z ciałem w parze, to w przypadku wyścigu w Monako ten pierwszy element zdaje się mieć kluczowe znaczenie.

Trening mentalny jest jednym z elementów przygotowania każdego zawodnika, rywalizującego w sportach motorowych na najwyższym światowym poziomie. Dlatego postanowiłem zaprosić do współpracy panią Julię Chomską, psychologa zajmującego się na co dzień przygotowaniem mentalnym czołowych polskich żużlowców. Z jej krótkiego materiału dowiecie się nie tylko jak ważny jest trening w tym zakresie, ale również, że dobrze przygotowana głowa bezpośrednio przekłada się na możliwości fizyczne w trakcie oraz po wyczerpującym wyścigu.

Pierwsze skojarzenie na słowo Formuła 1 to profesjonalizm. Zawody mają tak wyrobioną renomę, że marzeniem każdego ścigającego się kierowcy jest dostać się do tego elitarnego grona, a marzeniem każdego kibica być na takich zawodach.

Cała otoczka wokół zawodów i całego cyklu F1 wymusza na zawodnikach i całych teamach profesjonalizm. Kierowcy F1 to osoby, które dbają o każdy, nawet najmniejszy detal swojego przygotowania do sezonu. Wszystko jest podporządkowane pod sport, jest to nie tylko ich praca, ale przede wszystkim pasja. Prócz przygotowania sprzętowego, fizycznego bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowanie mentalne.

Co jest największym obciążeniem dla takiego zawodnika? Bez wątpienia stres. W badaniach, jakie zostały przeprowadzone, tętno zawodnika podczas wyścigu sięga nawet 200 uderzeń serca na minutę! W takim momencie zawodnik nie jest wstanie racjonalnie myśleć i funkcjonować. Dlatego musi przede wszystkim umieć kontrolować swoje reakcje fizjologiczne na stres. Trening mentalny takich zawodników musi być najnowocześniejszy i profesjonalny. W głównej mierze zawodnicy korzystają z treningu Biofeedback EEG, czyli trenują swoje fale mózgowe i to dzięki temu kontrolują swój mózg w momentach podwyższonego stresu i presji. Ponadto muszą ciągle doskonalić swoją koncentracje, by podczas wyścigu zminimalizować ilość popełnianych błędów. Przy tak wysokim stresie u sportowców bardzo często pojawiają się napięcia mięśniowe, które usztywniają zawodnika jednocześnie obniżając uwagę i koncentrację, a także wpływają na opóźnienie czasu reakcji zawodnika. Jest to kluczowy element biorąc pod uwagę jak ważny jest każdy manewr wykonywany przez zawodnika na torze. Każdy wie jak ważna jest każda sekunda.

Zawodnicy przemieszczają się po całym świecie. Zmiany kontynentów łączą się z różnicą czasu, pogody. To wymusza na zawodnikach bardzo szybkie dostosowanie do warunków klimatycznych. Jeśli zawodnik ma bardzo dobrze rozmieszczone fale mózgowe, to wówczas jego regeneracja organizmu jest szybsza niż u każdego innego człowieka. Dzięki temu zawodnik wolniej odczuwa zmęczenie, a przy tak częstych i dalekich podróżach jest to ogromny atut. Przy ponad przeciętnej regeneracji organizmu sportowiec już po krótkiej drzemce jest wypoczęty i zrelaksowany. Jak widać zawodnik F1 musi mieć nie tylko doskonale przygotowany bolid, ale przede wszystkim musi zadbać o swoją psychikę. Bo „sukces rodzi się w głowie”.

Julia Chomska www.psychokomfort.pl