HRT zmieni właściciela

Niespełna półtora roku temu grupa Thesan Capital przejęła kontrolę nad zespołem HRT. Wiele mówiło się wówczas o nowym początku, a jego znakiem miało być przeniesienie siedziby zespołu do Caja Magica w Madrycie. Zatrudnienie doświadczonego kierowcy na stercie obecnego sezonu oraz zmiana na stanowisku szefa zespołu wskazywały, że nowy właściciel ma bardzo poważne plany wobec zespołu.

Oświadczenie opublikowane wczoraj przez Thesan Capital wskazuje, że w najbliższym czasie zespół wyścigowy trafi w ręce nowego właściciela.

“Wierzymy, że nadszedł moment, aby nowi inwestorzy dołączyli do HRT Formula 1 Team. Jesteśmy bardzo dumni z pracy wykonanej przez cały zespół i osiągnięcie wspaniałego rozwoju sportowego, ale nadszedł czas dla zespołu, aby kontynuować rozwój z nowym zapleczem finansowym. Jesteśmy przekonani, że potencjał sportowy zespołu jest ogromny i obecność nowych inwestorów pozwoli zrobić duży krok naprzód.”

W chwili obecnej trwają zaawansowane rozmowy z wieloma partnerami, a ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych tygodni. Sprawa sprzedaży jest przesądzona, bo jak donosi agencja Reuters wielu pracowników zespołu otrzymało w ostatnich dniach wypowiedzenia.

Jest wielce prawdopodobne, że ratunek dla walczącego o przetrwanie zespołu przyjdzie z Chin. Kluczem do zmiany właściciela wydaje się być Ma Qing Hua, którego debiut w sesji treningowej przed GP Abu Dhabi miał przyciągnąć zainteresowanie chińskich inwestorów. Wskazywać na to może również wizyta przedstawicieli zespołu HRT w Szanghaju, podczas zeszłotygodniowej imprezy promującej osobę młodego kierowcy.

Dużą rolę w procesie przejęcia zespołu mogą odegrać również władze Chin, na co może wskazywać jedna z ostatnich wypowiedzi Zhao Yingua, prezesa związku motorowego w Szanghaju.

“Chcemy pogratulować Ma Qing Hua, pierwszemu chińskiemu kierowcy F1. To kamień milowy dla sportu motorowego w Chinach i od teraz wkraczamy w nową erę. F1 jeste jednym z najbardziej znanych wydarzeń sportowych na świecie i udział Ma Qing Hua z zespołem HRT jest wspaniałą wiadomością dla Chin. Jesteśmy z niego bardzo dumni i życzymy zarówno jemu jak i zespołowi wszystkiego najlepszego. Postaramy się również mocno go wesprzeć.”