Reporterzy BBC przyznali wyróżniena

Jeden z czytelników zapytał mnie, czy któraś ze stacji telewizyjnych udostępniła podsumowanie zakończonego w niedzielę sezonu. Myślę, że pierwszego, wartego uwagi materiału możemy spodziewać się na gali FIA, która w tym roku odbędzie się w Indiach. Mając w pamięci zeszłoroczny film już nie mogę się doczekać.

Ponieważ do wspomnianego rozdania nagród zostało nieco ponad tydzień proponuję rzucić okiem na podsumowanie przygotowane przez reporterów stacji BBC. Jake Humphrey, David Coulthard i Eddie Jordan podczas GP Brazylii przyznali zawodnikom oraz zespołom symboliczne nagrody w kilku kategoriach.

Na początek wzięli pod lupę najlepsze starty. Propozycji było trzy:

Nick Heidfeld podczas GP Malezji, awans z 6 na 2 miesjce;
Fernando Alonso podczas GP Włoch, awans z 4 na 1 miejsce;
Fernando Alonso podczas wyścigu w Barcelonie, awans z 4 na 1 miejsce.

Panowie zgodnie zdecydowali, że nagroda powędruje do Alonso za start podczas domowego wyścigu kierowcy.

Najlepszy występ w wyścigu. W tej kategorii kandydatów było dwóch: Vettel za GP Indii oraz Button za występ w Montrealu. Myślę, że nie mogło być innej decyzji. To, co Button zaprezentował na przestrzeni kilku okrążeń zapisało kolejną niesamowita kartę w historii.

Dwie nagrody i wciąż brak wyróżnienia dla mistrza świata. Reporterzy BBC znani ze swojego niekonwencjonalnego podejścia, postanowili w tym przypadku dobrać nagrodę do zawodnika, a nie odwrotnie. Tym sposobem Sebastian Vettel zwyciężył w kategorii największej liczby zmian malowania kasku w trakcie sezonu.

Najlepszy manewr wyprzedzania. Propozycje był dwie i w obu pojawił się Alonso, niestety dla niego w roli ofiary. Reporterzy wyróżnili dwa bardzo odważne manewry:

Hamilton na Alonso podczas GP Niemiec;
Webber na Alonso na podjeździe do Eau Rogue, Spa.

Obie sytuacje zagotowały krew w żyłach kibiców na całym świecie, ale zwycięzca mógł być tylko jeden i nagroda powędrowała do Marka Webbera.

Wyróżnienie dla najbardziej niegrzecznego zawodnika na torze zostało wyjątkowo podzielone pomiędzy dwóch kierowców. Nikt bardziej nie zasłużył sobie na ten tytuł jak para Hamilton, Massa lub jak kto woli Massa, Hamilton. Na szczęście konflikt został zażegnany po GP Brazylii więc w przyszłym sezonie szansę na nagrodę będą mieli również inni zawodnicy.

Nie mogło również zabraknąć bardzo swojskiego dla prowadzących akcentu. Nagrodę w kategorii “Paddock WOW” otrzymał Eddie Jordan za swoje nietuzinkowe koszule, którymi skutecznie straszy nie tylko brytyjskich widzów.

Ostatnią nagrodę, “złotą nakrętkę”, otrzymał zespół Mercedesa za najszybsza zmianę kół w całym sezonie. Mechanicy zespołu uporali się z tym zadanie w 2.3 sekundy podczas wyścigu w Korei. Niesamowity wynik i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Nagrania niestety nie udało mi się znaleźć.

Może wy macie jakieś uwagi lub propozycje do tego, co zaprezentowali reporterzy stacji BBC? Jeśli tak to zapraszam do sekcji komentarzy.