Statystyka przeciw GP Indii

Odczucia wielu kibiców dotyczące “dość nudnego” wyścigu w Indiach znalazły odbicie w statystykach. Serwis cliptheapex.com zajmujący się głównie tym elementem ścigania wyliczył, że na Buddh International Circuit oglądaliśmy jedynie 25 manewrów wyprzedzania. Pod tym względem to najgorszy wynik w całym sezonie. Warto dodać, że 16 oczek do tego wyniku dołożyli swoją słabą postawą kierowcy zespołów Lotus, HRT i Virgin. Słowem w czołówce nie działo się nic. Najbardziej napracowali się Paul di Resta (5), Vitaly Petrov (5) oraz Sergio Perez (4).

Przeglądając dane historyczne zwróciłem uwagę, że GP Indii pod względem ilości manewrów wyprzedzania bardzo mocno nawiązuje do poprzedniego sezonu. Mimo wielu słów krytyki dotyczących wdrożenia systemu DRS i “jakości” wyprzedzania trzeba przyznać, że obecny obraz ścigania jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny. Słowo procesja zniknęło na dobre z potocznego języka używanego przez komentatorów oraz kibiców i chciałbym żeby taki stan rzeczy został utrzymany.

Poniżej znajdziecie wykres prezentujący zmianę ilości wyprzedzeń na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Mamy wyjątkowe szczęście, że żyjemy w takich czasach.

Ilość manewrów w sezonach 1982-2011 (źródło: @ClipTheApex)

Jak już jestem przy wyjątkowych czasach, to co byście powiedzieli na sześciu mistrzów świata na torze? Wieść o powrocie Raikkonena ma zostać ogłoszona za osiem dni wraz z przedstawieniem poważnego sponsora.