Wyścig F1 w New Jersey już w 2013 roku

Wygląda na to, że mamy do czynienia z ekspansją F1 na amerykańską ziemię. Po Austin, które będzie gościć kierowców F1 w przyszłym roku, właśnie ogłoszono podpisanie kolejnej umowy z amerykańskimi inwestorami na organizację wyścigu ulicznego w New Jersey. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już jakiś czas temu, ale nikt nie podejrzewał, że te plany będą zrealizowane już za dwa lata.

Umowa w obu przypadkach została podpisana na dziesięć lat, więc przez najbliższą dekadę karawana F1 będzie gościła w Stanach Zjednoczonych aż dwukrotnie w sezonie. Zwolennicy podkreślają, że obiekty będą oddalone od siebie o ponad 2000 mil oraz ich charakterystyka będzie całkowicie odmienna. Tory w Europie dzieli niekiedy niecałe 700 kilometrów więc jest to jakiś argument.

Trasa ulicznego toru w New Jersey jest już znana podobnie jak jego długość, która będzie wynosiła nieco ponad pięć kilometrów.

Proponowana trasa wyścigu nad brzegiem rzeki Hudson (źródło: @F1Grid)

Dziś zaprezentowano również charakterystykę toru, którą możecie obejrzeć poniżej.

Charakterystyka toru (źródło: @F1Grid)

Niektórzy mówią, że tor nieco przypomina swoją charakterystyką Monako, jednak różnica poziomów będzie znacznie większa.

Pojawiły się również głosy sprzeciwu. Skoro do kalendarza wchodzą dwa nowe wyścigi, które będą rozgrywane na całkiem nowych obiektach, to jest duża szansa, że któryś z klasyków będzie musiał ustąpić im miejsca. Jest jeszcze możliwość, że kalendarz zostanie rozszerzony, o co nie tak dawno wnioskowały niektóre zespoły, jednak takie rozwiązanie wydaj mi się bardzo mało prawdopodobne. Z ostatecznym ocenami musimy się jednak wstrzymać do pierwszych wyścigów, bo dopiero one zweryfikują wszelkie rozważania.

Natknąłem się również na materiał wideo, prezentujący przejazd trasą wyścigu.