Refleks kierowcy

Komentarze pod wczorajszym wpisem dotyczącym pojedynku Senny z Petrovem zachęciły mnie do przypomnienia pewnych faktów. Jeden z czytelników zasugerował, że Kubica jest autorem najlepszego wyniku na wspomnianej maszynie. Przytoczone w komentarzu fakty dotyczą jednak innego testu, przeprowadzanego przez doktora Ceccarelli. Poniżej znajdziecie fragment komentarza opisującego te fakty, wyciągniętego z archiwum bloga.

Robert Kubica jest autorem rekordu jednego z testów zręcznościowych badających czas reakcji, jakie kierowcom F1 robi Dr Riccardo Ceccarelli, doktor medycyny i właściciel centrum testów Formula Medicine. Otóż zadaniem badanego jest wskazanie w ciągu nie dłuższym niż jedna sekunda, czy nazwa koloru pojawiającego się co sekundę na ekranie monitora tekstu, pokrywa się z kolorem tego tekstu. Badany wciska trzymane osobno w każdej dłoni przyciski “prawda” lub “fałsz” w zależności od tego, co widzi na ekranie. Żeby zadanie było jeszcze ciekawsze, opcje “prawda” / “fałsz” zamieniają się losowo miejscami z lewej dłoni do prawej i na odwrót. Testu podjął się ostatnio znany Wam pewnie James Allen i uzyskał wynik 85 poprawnych wskazań w ciągu 100 sekund. Robert Kubica uzyskał 100 poprawnych wskazań w ciągu zaledwie 65 sekund i co ciekawsze Polakowi udało się oddać 300 poprawnych odpowiedzi bez żadnego potknięcia.

Próbowałem odnaleźć wpis poruszający ten temat na blogu Allena, jednak po ostatnich zmianach dość spora część wpisów wyparowała. Udało mi się znaleźć jednak film prezentujący test, w którym Robert osiągnął tak dobry wynik. Niecierpliwym polecam rozpocząć oglądanie od 1:30.