Kup sobie legendę

Każdy z zespołów F1 ma określoną politykę dotyczącą postępowania z samochodami, które wyszły z użycia. Większość z nich zachowuje jeden egzemplarz, podczas gdy pozostałe w różnej formie znajdują nowych właścicieli. Jest jednak w stawce zespół, który posiada wszystkie egzemplarze wyprodukowanych samochodów. No może poza jednym, ale o tym za chwilę.

Jak do tej pory nikt na świecie nie wszedł w posiadanie bolidów stworzonych przez zespół McLarena, a nawet ich części. Pewnie dlatego “strych” fabryki McLarena wygląda tak jak wygląda.Teraz, za sprawą domu aukcyjnego COYS, pojawia się niepowtarzalna okazja. Samochód, w którym Ayrton Senna zdobył tytuł w sezonie 1991 jest na sprzedaż, w dość nietypowej formie, formie rzeźby. Historia jej powstania oraz życia jest dość ciekawa. W 1992 roku Ron Denis skontaktował się z nauczycielem pracującym w koledżu Central Saint Martins College of Art and Design i zaoferował przekazanie jednego z samochodów studentom, w celu wykonania rzeźby. Szansę na udział w projekcie otrzymał student drugiego roku Jay Burridge, którego projekt najbardziej przypadł do gustu szefowi McLarena. Efekt koncowy tak mocno spodobał się władzom zespołu, że postanowiły go wystawić w Londyńskiej siedzibie głównego sponsora, firmy Marlboro.

Po wystawie rzeźba wróciła do autora i pozostawała tam przez ponad dekadę. Ron Denis początkiem roku 1994 miał pewne plany z nią związane, ale po śmierci Senny poprosił Burridge, aby przechował ją kolejne dwa lata. Projekt ponownie ujrzał światło dzienne dopiero w 2004 roku za sprawą wystawy “Remembering Ayrton Senna” prezentowanej podczas Goodwood Festival of Speed. Mimo, że bolid otrzymał nowe malowaniem, którego celem było głównie usunięcie “niebezpiecznych” skojarzeń z ówczesnym sponsorem nadal znajdują się na nim rysy oraz wgniecenia zebrane przez Sennę w mistrzowskim sezonie.

Piękny kawałek niesamowitej historii. Jeśli planujecie urlop nad polskim morzem to przemyślcie sprawę. Za podobne pieniądze możecie nabyć piękną rzeźbę, która świetnie pasowałyby na ścianie garażu, w salonie, kuchni, łazience, a może nawet w łóżku… Szacowana wartość 45 000 euro.

Poniżej zdjęcia niesamowitej rzeźby z MP4-6 w roli głównej.


fot. coys.co.uk

Link do aukcji…