Oryginalne malowania

Malowania wszystkich bolidów na sezon 2011 zostały już zaprezentowane. Mimo zapowiedzi radykalnych zmian ze strony kilku zespołów skończyło się bez rewelacji. Najbardziej odmieniony wydaje się bolid Williamsa ale daleko mu do tego co chciałem Wam zaprezentować.

Poniżej dziesięć najbardziej oryginalnych malowań jakie pojawiły się w ostatnich latach na torach F1.

10. Red Bull Racing – Silverstone 2007

Red Bull Racing - Silverstone 2007

W 2007 roku ekipa Red bull Racing wsparła akcję “Wings of life” dając swoim fanom niepowtarzalną okazję umieszczenia zdjęcia na bolidzie podczas GP Wielkiej Brytanii. Nadesłanych zdjęć było tak dużo że wystarczyło na pokrycie całego samochodu.

9. McLaren – GP Portugalii 1986

McLaren - GP Portugalii 1986

Nie regulujcie swoich monitorów to na prawdę McLaren w żółtych barwach. Samochód swoim niecodziennym malowaniem miał promować nową markę głównego sponsora “Marlboro Light”.

8. Ferrari – GP Meksyku 1964

Ferrari - GP Meksyku 1964

Kolejne zaskoczenie – niebieskie Ferrari. Samochód w takich barwach wziął udział w ostatnich dwóch wyścigach sezonu 1964. Powodem takiego obrotu sprawy był konflikt zespołu Ferrari z włoskim związkiem motorowym.

7. Red Bull Racing – Monako 2006

Red Bull Racing - Monako 2006

Red Bull Racing - Monako 2006

Red Bull po raz drugi w zestawieniu. Tym razem zespół zaangażował się w promocję filmu “Superman: Powrót”. Wynikiem tego były dość niecodzienne stroje członków zespołu oraz malowanie bolidu. To wtedy Horner miał powiedzieć, że wskoczy nago do basenu kiedy zespół wywalczy pierwsze na podium. Jak powiedział tak zrobił…

6. Ferrari – GP Włoch 2001

Ferrari - GP Włoch 2001

W 2001 roku GP Włoch odbywało się zaledwie 5 dni po tragedii jaka rozegrała się w Stanach Zjednoczonych. Ferrari wystartowało bez żadnych reklam a nos na znak żałoby został pomalowany na czarno.

5. Lola – Australia 1997

Lola - Australia 1997

Lola - Australia 1997

To nie było jednorazowe malowanie. To był jednorazowy samochód. Bolid wyglądający jak jeżdżąca karta kredytowa wystartował tylko w jednym wyścigu. Słaby występ zaowocował zerwaniem umowy sponsorskiej co oznaczało koniec dla całego projektu.

4. Spyker – przed sezonem 2007

Spyker - przed sezonem 2007

Spyker - przed sezonem 2007

Kiedy Spyker wykupił zespół Midland podjęto decyzję o przemalowaniu bolidu na barwy narodowe Holandii. Niestety wybrany kolor wyglądał dobrze jedynie w studio. Na zdjęciach wykonanych na torze widać, że samochód bardzo kolorystykąprzypominał Ferrari.

3 i 2. BAR – przed sezonem 1999

BAR - przed sezonem 1999

BAR - przed sezonem 1999

Zespół BAR pozyskał dużego sponsora będący w rękach jednego z koncernów z branży tytoniowej zdecydował się pomalować każdy bolid indywidualnie co było związane z promocją dwóch różnych produktów. Pomysł bardzo nie spodobał się FIA, która zakazała tego typu praktyk. Wówczas zespół zdecydował się na jeszcze odważniejszy krok.

1. Red Bull Racing – Monako 2005

Red Bull Racing - Monako 2005

Red Bull Racing - Monako 2005

Red Bull po raz trzeci i ostatni. Kolejne malowanie nawiązujące do filmu.Tym razem zespół promował szóstą część sagi Gwiezdnych Wojen. Atmosfera udzieliła się również członkom zespołu, którzy założyli nietypowe, białe kombinezony.

Jeśli chcecie uzupełnić powyższą listę to czekam na propozycję w komentarzach.

Extra #1 Honda RA107 – sezon 2007

Honda - sezon 2007

Honda - sezon 2007

W roku 2007 Honda borykała się z dużymi problemami finansowymi spowodowanymi głównie brakiem sponsorów. W związku z właściciele zespołu podjęli decyzję o wsparciu akcji na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Na bolidzie wymalowano więc mapę świata.

Extra #2 Red Bull – ostatni wyścig Davida Coultarda GP Brazylii 2008

Ostatni wyścig Davida Coultarda - GP Brazylii 2008

Ostatni wyścig Davida Coultarda - GP Brazylii 2008

Co tu dużo pisać. Specjalne malowanie dla bolidu Red Bulla zostało przygotowane specjalnie na pożegnanie Davida Coultarda.

Extra #3 Williams – sezon 1998

Williams - sezon 1998

Williams - sezon 1998

Williams po swoich ogromnych sukcesach w latach dziewięćdziesiątych również wzbudził zainteresowanie branży tytoniowej. Wynikiem tego były czerwone barwy nawiązujące do promowanego produktu. Jak widać czerwony nie tylko dla Ferrari…

Extra #4 Lieger – dwa ostanie wyścigi sezonu 1993

Lieger - dwa ostanie wyścigi sezonu 1993

Lieger - dwa ostanie wyścigi sezonu 1993

Kolejny przykład malowania przygotowanego na życzenie sponsora. Patrząc na ten samochód można odnieść wrażenie, że w warsztacie akurat odbywały się praktyki. Jest to jedno z najgorszych malowań jakie kiedykolwiek widziałem.

Extra #5 Brabham – druga część sezonu 1992

Brabham - druga część sezonu 1992

Brabham - druga część sezonu 1992

Nie wiem jak, nie wiem po co i oby nigdy więcej. Róż powinien być zakazany w F1. Ciekawostką niech będzie fakt, że w pierwszej części sezonu w barwach zespołu pojawiła się kobieta Giovanna Amati ale dopiero po jej odejściu zdecydowano się na takie “kwiatki”.

Wpis powstał na podstawie artykułu ze strony wtf1.co.uk – za zgodą autora.