Trzeci samochód według Ferrari

Pomysł stworzenia zespołów składających się z trzech samochodów pojawił się już jakiś czas temu. Głównym propagatorem tej idei było Ferrari, które jak wiadomo jest najbogatszym zespołem w stawce. Szybko jednak pojawiły się głosy przeciwne takiemu rozwiązaniu i temat umarł. Powód bardzo prosty – pieniądze. Utrzymanie trzeciego samochodu to dodatkowe koszty a przecież teraz w F1 jest tendencja na oszczędzanie (czego KERS nie jest najlepszym przykładem).

Czy w roku 2013 zobaczymy trzy czerwone bolidy na torze? (źródło: f1rrari.com)

Mimo wszystko temat znowu powraca, znowu za sprawą Ferrari tyle, że tym razem w nieco zmodyfikowanej formie. Luca di Montezemolo zaproponował aby zespoły, które chcą wprowadzić dodatkowy samochód do ścigania były odpowiedzialne jedynie za jego produkcję. Za resztę odpowiadałyby nowe zespóły chętne do startów w F1 ale nieposiadające potrzebnego zaplecza aby zbudować konkurencyjne auto. Co to oznacza? Według Montezemolo w stawce pojawiłyby się nowe, małe zespoły które startowałby pod banderą dostawcy ale całą odpowiedzialność za funkcjonowanie trzeciego samochodu (również finansową) wzięłyby na siebie.

Pomysł jest godny uwagi i finansowo korzystny dla wszystkich. Jak wiadomo chętnych do startów jest więcej niż miejsc a z drugiej strony zespoły dopuszczone maja ogromne problemy aby dotrzymać kroku bardziej doświadczonym rywalom. Propozycja Montezemolo rozwiązuje obie te kwestie. Tworzy nowe miejsca dla chętnych do zaistnienia w F1 a jednocześnie zapewnia utrzymanie pewnego poziomu sportowego.

Jest jednak i druga strona medalu. Wygląda to trochę jak tworzenie serii w serii. Jestem przekonany, że trzeci samochód nie spisywałby się tak dobrze jak te dwa w pełni obsługiwane przez producenta. Jak więc wyglądać będzie klasyfikacja? “Dostawka” będzie punktować na konto producenta czy nie będzie punktować wcale? Co z zespołami, które nie zdecydują się na uruchomienie trzeciego auta? Jest wiele pytań, na które póki co nie ma odpowiedzi. Temat ma zostać szczegółowo omówiony na najbliższym spotkaniu FOTA a włosi widzą możliwość wprowadzenia dodatkowego auta już 2013 roku. Odważne, ciekawe ale czy możliwe?

Jak wam się podoba pomysł Ferrari?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...