Urodziny w Paryżu

Sebastian Vettel obchodzi dziś swoje trzydzieste urodziny. Na dziś zaplanowano również spotkanie w paryskiej siedzibie FIA, gdzie przedstawiciele federacji ponownie przyjrzą się zachowaniu niemieckiego kierowcy w czasie niedzielnego wyścigu w Baku. Nadal nie wiadomo jaki charakter będzie miało wspomniane spotkanie oraz czy Vettel weźmie w nim udział (raczej tak).

Choć większość komentatorów jest zgodna, że kierowca Ferrari popełnił błąd i dał się ponieść emocjom, to surowa kara jaką mogłoby być wykluczenie z wyników rywalizacji w Baku lub zakaz startu w kolejnym wyścigu, nie wchodzi w grę. Patrząc na dotychczasowe rządy Todt’a, Francuz raczej będzie dążył do załagodzenia sytuacji niż do jej eskalacji. Nie bez znaczenia będzie również obecna sytuacja w obu klasyfikacjach, choć wiele osób uważa, że tego typu fakty, powinny zostać wyrzucone poza nawias dyskusji.

Gdybym miał postawić kilka złotych, to najbardziej prawdopodobne wydaje się rozwiązanie, w którym kierowca publicznie przeprosi za swoje zachowanie oraz otrzyma karę wykluczenia z kolejnego wyścigu, ale jej wykonanie zostanie zawieszone do końca bieżącego sezonu. Kolejne przewinienie w podobnym stylu będzie nagrodzone nie jednym klapsem, ale dwoma. Dodatkowo kierowca weźmie udział w kampanii społecznej związanej z podnoszeniem bezpieczeństwa na drogach.

Wynik dzisiejszego spotkania – nie mylić z werdyktem – mamy poznać przed zbliżającym się weekendem wyścigowym w Austrii. Jeśli FIA zdecyduje się na ukaranie kierowcy, to formalności mogą trwać nieco dłużej (decyzję musi podjąć właściwe ciało), a i zespół może nie ułatwiać sprawy, składając odwołanie.