Auto Bild Motorsport: McLaren rozstanie się z Hondą

Niecałe dwa tygodnie temu Honda poinformowała o nawiązaniu współpracy z zespołem Sauber. Wkrótce japoński producent może wystosować kolejny komunikat prasowy, tym razem mówiący o zamknięciu bardzo trudnego rozdziału związanego z ekipą z Woking.

Według informacji Auto Bild Motorsport Mansour Oijeh i Zak Brown spotkali się dziś z Toto Wolffem w sprawie dostawy jednostek napędowych na sezon 2018. Austriak o polskich korzeniach potwierdził, że takie spotkanie miało miejsce. Nie wiadomo czy dzisiejsze spotkanie w motorhome niemieckiego zespoły było podyktowane dzisiejszymi wydarzeniami na torze, czy jest częścią procesu, który rozpoczął się wcześniej, ale to wyraźny sygnał, że pewien rozdział dobiega końca.

Umowa McLarena z japońskim producentem jednostek znacznie wybiera poza sezon 2018, a jej zerwanie może okazać się niezwykle kosztowne. Auto Bild Motorsport sugeruje jednak, że prawnicy brytyjskiego zespołu pracują już nad rozwiązaniem tej sytuacji. W grę wchodzi pozew przeciwko Hondzie związany ze stratami wizerunkowymi. Wszystko to ma na celu wymuszenie na Hondzie zgody na to by McLaren nie poniósł konsekwencji finansowych związanych z opuszczeniem niewygodnego łóżka, w którym wkrótce położy się Sauber.

Nie oznacza to jednak, że japoński producent zostanie pozbawiony wsparcia ze strony Brixworth. Tak jak wielokrotnie sugerowałem pomoc dla Hondy, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Ferrari oraz Renault, przyjdzie poprzez partnera technicznego. Ważną rolę w tym procesie ma odegrać firma AVL – ekspert z dziedziny jednostek spalinowych, w którego szeregach pracuje wiele osób, które jeszcze do niedawna pracowały pod dachem fabryk w Stuttgart oraz Brixworth. Auto Bild Motorsport sugeruje, że ten proces się już rozpoczął, a do japońskiego oddziału firmy, którego siedziba jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Sakury dostarczono nowy sprzęt wyceniany 15 milionów euro. AVL miało być zaangażowane również w prace nad tegoroczną jednostką Ferrari.

Najwyraźniej olej wylewający się strumieniami z wiszącego na holowniku bolidu McLarena przelał czarę goryczy…