Haas zablokował Force India wcześniejszą wypłatę środków z FOM

Zima to niezwykle kosztowny czas dla wszystkich zespołów. Przygotowanie nowego bolidu, przedłużenie lub podpisanie kontraktów z dostawcami oraz podwykonawcami pochłania znaczną część rocznego budżetu. Trudno się więc dziwić, że wiele zespołów w przeszłości zwracało się do FOM o wcześniejszą wypłatę bonusów za poprzedni sezon.

Planowo wypłaty powinny zostać zrealizowane w maju, ale za zgodą wszystkich uczestników właściciel praw komercyjnych może przekazać środki jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji. Takie rozwiązanie niezwykle ułatwia życie mniej zamożnym zespołom, które nie muszą zaciągać kredytów na sfinansowanie przygotowań. Po upadku zespołów HRT oraz Caterham jest o to niezwykle trudno, podobnie jak o odroczenie terminu płatności przez dostawców czy podwykonawców.

W ostatnich latach z wcześniejszej wypłaty korzystał zespół Force India i podobny wniosek złożył również przed rozpoczęciem sezonu 2017. Według informacji przekazanych przez Bild w tym na wcześniejsze przekazanie środków na konta ekipy z Silverstone nie zgodził się Haas. Najwyraźniej nowa ekipa w stawce nie zamierza skupiać się jedynie na poprawieniu własnych osiągów, ale również odważnie wchodzi na pole politycznej rozgrywki.

Haas jednym posunięciem zablokował wypłatę znacznej kwoty, która z pewnością dała by gwarancję, że tegoroczna operacja wyścigowa Force India będzie dobrze przygotowana. Szefostwo czwartej ekipy poprzedniego sezonu musi szukać teraz innych rozwiązań.