Honda użyje nowej turbosprężarki

Honda jest kolejnym producentem, który zdecydował się wprowadzić zmiany w swojej jednostce napędowej przed GP Kanady. W obu bolidach McLarena zadebiutuje nowa turbosprężarka, której użycie ma poprawić pracę systemu odzyskiwania energii. Teoretycznie taka zmiana nie powinna mieć wpływu na moc silnika, ale z pewnością przełoży się na czas okrążenia, bo kierowcy będą mieli do dyspozycji dodatkową energię do wykorzystania w trakcie okrążenia. Cała operacja będzie kosztowała japońskiego producenta dwa żetony.

Wraz z nową turbosprężarką zadebiutuje również nowa mieszanka paliwa przygotowana przez firmę ExxonMobile. Dzięki temu kierowcy dostaną do dyspozycji około 1% mocy więcej niż do tej pory. Częste zmiany mieszanek mają związek nie tylko ze zwiększeniem kaloryczności paliwa, ale przede wszystkim ich celem jest eliminacja takich zjawisk jak spalanie stukowe. Każde wyjście poza dotychczasowy zakres pracy silnika niesie za sobą konieczność ponownej analizy procesu spalania oraz wprowadzenia odpowiednich modyfikacji.

Honda długo nie mogła zdecydować, kiedy i w jakiej konfiguracji wprowadzić przygotowane rozwiązania. Głównym powodem, o którym mówi się rzadko w tym kontekście, były zmiany, jakie wprowadził Yusuke Hasegawa. Rozwój nowych pomysłów oraz inny styl pracy, wymaga czasu, aby dać dobre i pewne rozwiązania. Wprowadzając nową turbosprężarkę Honda podejmuje pewne ryzyko, a wszystko za sprawą dużych nacisków ze strony Alonso oraz McLarena. Właśnie dlatego hiszpański kierowca w jednym z wywiadów udzielonych w ostatnich dniach mówił, że niezawodność będzie elementem, na którym cały zespół będzie skupiał swoją uwagę.