Marko: Kvyat odstawał od Ricciardo i był nierówny

Helmut Marko w rozmowie z serwisem motorsport-total.com rzucił nieco światła, na powody, którymi Red Bull kierował się zmieniając obsadę bolidów w swoich zespołach. W ocenie zespołu Kvyat odstawała w tym sezonie od poziomu swojego partnera z zespołu, a co bardziej istotne był bardzo nierówny. Pewnie wpływ miała również napięta sytuacja pomiędzy kierowcami w Toro Rosso, a dzięki temu posunięciu wszystko powinno wrócić do normy.

“Podstawowym celem takiego posunięcia jest zdjęcie presji z Daniila, który w tym roku nie spisuje się tak dobrze jak w poprzednim. Średnio odstawał od Ricciardo o 0,3 sekundy do pół sekundy. W zeszłym roku był na tym samym poziomie.”

“Co bardziej istotne, był bardzo nierównym, miał wiele wzlotów i upadków. Kiedy to przezwyciężył, czego przykładem był wyścig w Chinach, ponownie przyszła presja czego konsekwencją był wypadek w Chinach. To wyraz wewnętrznej presji, którą sam sobie wytworzył. To nie wyszło od nas. Mamy ten luksus, że mamy możliwość zaoferowania mu ponownie fotela w Toro Rosso. Romain Grosjean był w podobnej sytuacji i po jednym wypadku przychodził kolejny. Chcieliśmy tego uniknąć.”

“Z drugiej strony w Toro Rosso były duże tarcia na linii Verstappen – Sainz. Załatwiliśmy ten problem wewnętrznie i nie pozbyliśmy się Kvyat’a, dając mu kolejną szansę w Toro Rosso, które jest zespołem środka stawki ze sporym potencjałem. Zarówno z punktu widzenia kierowców, jak i samochodu możemy celować w pewne punkty.”