Ecclestone: Marussia ma szansę przetrwać

Bernie Ecclestone w ekskluzywnym wywiadzie dla stacji Sky Sports News w optymistycznym tonie wypowiedział się o szansach zespołu Marussia na powrót do rywalizacji. Wczoraj rano odbyło się spotkanie z potencjalnym inwestorem i przyszłość zespołu rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych dni.

“Miałem spotkanie z kimś dziś rano, z kimś, kto chce i myśli, że może kupić zespół Marussia, co byłoby dobre. Caterham? Myślę, że nie ma szans, aby ich uratować, ale Marussia ma taką szansę. Być może w ciągu dziesięciu najbliższych dni będziemy w stanie powiedzieć czy coś się wydarzy, czy nie.”

Ecclestone jednocześnie potwierdził wczorajsze doniesienia serwisu Autosport, że Gene Haas nie jest zainteresowany zakupem zespołu Marussia, ani jakiegokolwiek innego. Jedynym elementem łączącym amerykański zespół z walczącą o przetrwanie ekipą będzie baza technologiczna w Banbury. Haas zamierza stworzyć tam europejski przyczółek dla swojego zespołu, z którego samochody będą odprawiane na kolejne wyścigi europejskiej części sezonu.

Tożsamość potencjalnego inwestora nadal jest dużą zagadką, ale pojawia się coraz więcej sugestii, że projekt ma bardzo mocne wsparcie ze strony zespołu Ferrari. Bez tego rachunek ekonomiczny całego projektu wygląda bardzo blado, nawet jeśli założymy, że Marussia również w sezonie 2015 otrzyma od FOM spory zastrzyk gotówki.

Wątkiem pobocznym spraw związanych z kłopotami zespołów Marussia i Caterham jest przepływ zwolnionych inżynierów do innych zespołów. Joe Saward w jednym z ostatnich wpisów wspomina, że wielu z nich wróciło do Enstone, skąd zostali drastycznie zredukowani w czasie gdy zespół Renault przechodził dużą transformację. To kolejny pozytywny sygnał dla sympatyków Lotusa, który po roku niskich lotów ma szansę odbić się od dna. Oprócz lepszej dyspozycji na torze kibice mogą również oczekiwać dużej zmiany marketingowej. Niewykluczone, że Lopez porzuci historyczną nazwę i w przypadku braku dużego sponsora wykona ruch podobny do Rossa Brawna z 2009 roku. O nowej kolorystyce wspomniał również Romain Grosjean odpowiadając na pytania fanów.