Rossi zastąpi Chiltona na Spa

Zespół Marussia poinformował, że w trakcie weekendu wyścigowego na Spa w bolidzie Maxa Chiltona pojawi się Alexander Rossi. Powodem zmiany mają być problemy związane z kontraktem etatowego kierowcy. Sformułowanie nie mówi zbyt wiele, dlatego zgodnie ze starą prawdą, jak nie wiadomo o co chodzi…

Poniżej wypowiedź szefa zespołu w oryginale, który wyraził nadzieję, że w kolejnym wyścigu wszystko wróci do normalnego porządku.

“Although it was not our intention to offer Alexander the possibility to race this season, in light of the circumstances we are pleased to be providing him with the opportunity to make his Grand Prix debut at this weekend’s Belgian Grand Prix in Spa-Franchorchamps. Naturally we hope to resume normal service with respect to our established race driver line-up as soon as possible, but for now we wish Alexander well for the weekend ahead and we look forward to seeing him in action.”

Swojej radości z otrzymanej szansy nie kryje natomiast Alexander Rossi i zapewnia, że postara się ją wykorzystać z korzyścią dla zespołu.

“It goes without saying that I am thrilled to be given the opportunity to race in Formula 1 for the first time and I cannot thank the Marussia F1 Team enough for the faith they are demonstrating in me. It’s a very big moment for me and there’s a lot to prepare in a short space of time, but on the other hand I have felt ready for this for quite a while now. It is also exciting to be given this opportunity at such a fantastic and historical circuit as Spa-Francorchamps. I can’t wait to drive the MR03 from tomorrow and I hope to reward the team with a solid race weekend.”