Max Verstappen kierowcą Toro Rosso w sezonie 2015

Max Verstappen został potwierdzony jako etatowy kierowca zespołu Toro Rosso na sezon 2015. Podobnie jak w przypadku podpisania umowy przez zespół Red Bull z Danielem Ricciardo informacja została przekazana w czasie programu Hangar-7, nadawanego przez telewizję Servus TV. Partnerem holenderskiego kierowcy będzie Daniil Kvyat, co sprawia, że przyszłoroczny duet Toro Rosso będzie jednym z najmłodszych w historii.

Nazwisko szesnastoletniego kierowcy było jednym z najgorętszych ostatnich tygodni. Jeszcze kilkanaście dni temu serwis Autosport zasugerował, że Verstappen odrzucił ofertę Red Bulla i swoją karierę zamierza związać z Mercedesem. Kolejne dni przyniosły doniesienia, że Helmut Marko jest gotowy wykupić “niemiecki” kontrakt Holendra, kusząc go jednocześnie posadą etatowego kierowcy w Toro Rosso. Kiedy pięć dni temu Max Verstappen został objęty programem juniorskim Red Bulla chyba nikt się nie spodziewał, że kolejny, tak duży krok zostanie ogłoszony w tak krótkim czasie.

W opublikowanym na stronie kierowcy oświadczeniu możemy przeczytać, że osoba Helmuta Marko miała istotny wpływ na podpisanie tej umowy.

“Przede wszystkim chciałbym podziękować Helmutowi Marko i Red Bullowi za zaufanie i powierzoną szansę na debiut w sezonie 2015 w Toro Rosso. Mając zaledwie siedem lat już marzyłem o F1 i to był mój cel, więc ta szansa to spełnienie marzeń.”

“Jest kilka osób, które pomogły mi w ostatnich latach i ciągle mnie wspierają za co jestem i niezwykle wdzięczny. Przede wszystkim mojemu ojcu Josowi, który zawsze był przy mnie w dzień i w nocy, rok po roku. Oczywiście jestem bardzo wdzięczny moim sponsorom, którzy wierzyli w mój talent i wspierali mnie finansowo w trudnych czasach. Mam nadzieję, że będę wstanie podtrzymać tę fantastyczną współpracę z nimi wchodząc w nowy, ekscytujący rozdział mojej kariery. Chciałbym również podziękować mojemu menadżerowi, Raymondowi Vermeulenowi, za jego wkład w podpisanie tej umowy. Na koniec bardzo dziękuję wszystkim zespołom na różnych szczeblach za ich pomoc i wsparcie. Bez nich nie byłbym dziś tam, gdzie jestem dzisiaj.”

“Wszyscy pracowaliśmy niezwykle ciężko, aby osiągnąć poziom F1 i dam z siebie absolutnie wszystko, aby osiągnąć sukces. Z powrotem nazwiska Verstappen do F1 mam nadzieję, że przywrócę stare wspomnienia i przyciągnę moich fanów na wszystkie tory.”

Szef zespołu Toro Rosso bardzo chwalił młodego kierowcę, sugerując, że jego osiągnięcia w niższych seriach zostały zauważone. Jednocześnie Franz Tost podziękował Jeanowi-Ericowi Vergne za współpracę.

“Cieszymy się mogąc powitać Maxa w naszej rodzinie. Wspaniale jest widzieć, jak juniorski program Red Bulla nadal znajduje młodych, utalentowanych kierowców i daje im szansę wejście do F1. Postrzegamy Maxa jako jednego z najbardziej utalentowanych, młodych kierowców nowej generacji i wierzymy, że jest wystarczająco dojrzały i posiada odporność psychiczną, aby sprostać temu wyzwaniu. W tym roku już pokazał jak dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Dla przykładu na Norisring i Nurburgring pokazał wyjątkową determinację i zdolności, aby wytrzymać presję w drodze po zwycięstwo. Mając w pamięci, że zespół Toro Rosso został stworzony, aby dawać szansę młodym kierowcom z programu Red Bulla i uczyć ich, teraz naszym zadaniem będzie dać Maxowi konkurencyjny samochód, który umożliwi mu możliwie najlepszy start kariery w F1.”

“Mając to w pamięci chciałbym również podziękować Jeanowi-Ericowi Vergne za jego ciężką pracę. Pokazał wysoką formę, ale niestety dotknęły go kłopoty natury technicznej, szczególnie w pierwszej części obecnego sezonu. Mamy nadzieję, że rozwiążemy te problemy i on będzie w stanie ukończyć drugą połówkę sezonu z wysoką notą pokazując, że zasługuje na drugą szansę w F1.”