VJM07 będzie miał garba?

Pojawienie się dat prezentacji bolidów, to najlepszy sygnał, że sezon 2014 zbliża się dużymi krokami. To okres, w którym zwykle pojawiają się pierwsze “przecieki” dotyczące budowy nowych konstrukcji. W przypadku zespołu Force India może myć bardziej niż pewni, że jedną z charakterystycznych cech bolidu będzie nowe malowanie, nawiązujące kolorystyką do nowego sponsora, firmy Telmex.

Jak donosi włoski serwis Omnicorse.it nie będzie to jednak jedyna, wzbudzająca zainteresowanie, zmiana. Inżynierowie zespołu Force India mieli nieco inaczej, od konkurencji, podejść do ograniczeń zawartych w regulaminie technicznym, dotyczących przedniej sekcji bolidu. Wygospodarowanie dodatkowego miejsca pod nosem bolidu, które z punktu widzenia zasilania dyfuzora ma znaczenie krytyczne, wymagało podniesienia nadwozia w miejscu gdzie znajdują się stopy kierowcy. Z tego powodu bolid VJM07 będzie miał charakterystycznego “garba”, jednak nie na nosie, jak model z 2012 roku, ale kilkadziesiąt centymetrów bliżej kierowcy.

Ułożenie kierowcy w bolidzie (fot. Renault Sport F1)

Powyższe zdjęcie, udostępnione przez Renault Sport, pozwala lepiej zrozumieć, gdzie możemy spodziewać się, wspomnianego wyżej uskoku, w nowej konstrukcji zespołu Force India.