FIA otrzyma 1% udziałów w prawach do serii za podpisanie Concorde Agreement

The Guardian informuje, że Bernie Ecclestone obiecał FIA 1% udziału w zyskach ze sprzedaży praw komercyjnych serii, w zamian za podpisanie nowego Concorde Agreement. Nowa umowa pomiędzy FOM, FIA oraz zespołami, obowiązująca aż do 2020, zapewniłaby długo wyczekiwaną stabilizację, oraz umożliwiłaby wprowadzenie F1 na giełdę. Pomysł ten wielokrotnie odkładano w czasie, ale scenariusz wydaje się być nieunikniony.

Podpis Todt’a na nowym Concorde Agreement według wstępnych szacunków może powiększyć zyski federacji z prowadzenia F1 aż czterokrotnie. W zeszłym roku FIA zebrała z tego tytułu około 40 milionów dolarów. Propozycja jest niezwykle kusząca i nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli w niedalekiej przyszłości na umowie znajdą się podpisy wszystkich trzech stron porozumienia.

Czas mija, a metody stosowane przez szefa F1 nie ulegają zmianie. Nie dalej jak w czwartek, podczas toczącej się rozprawy przeciwko Berniemu Ecclestone’owi, mogliśmy usłyszeć, że w 2001 roku ówcześni szefowie trzech zespołów otrzymali po 10 milionów dolarów każdy za szybkie podpisanie Concorde Agreement. Pojawia się pytanie dlaczego popularny Bernie zdecydował się wspomnieć o ofercie dla FIA właśnie w tak nietypowych okolicznościach?