Boullier: Grosjean błagał o team orders

Zespół Lotusa może zaliczyć weekend wyścigowy w Korei do niezwykle udanych. Mimo tego w końcowej fazie wyścigu, jak również tuż po jego zakończeniu w szeregach ekipy z Enstone zrobiło się niezwykle nerwowo. Punktem zapalnym był moment, w którym Grosjean wyraźnie stracił koncentrację i oddał drugą pozycję Raikkonenowi.

Mimo, że nie znamy pełnej treści komunikatów wymienianych przez francuskiego kierowcę i jego inżyniera wyścigowego, to wszystko wskazuje na to, że Grosjean chciał odzyskać swoją pozycję, naciskając na zespół, aby wydał odpowiednie polecenie fińskiemu kierowcy. W pewnym momencie do rozmowy włączył się Eric Boullier kończąc wymianę słowami:

“Jedź dalej tak, jak jest.”

Tuż po zakończeniu wyścigu Grosjean usłyszał w słuchawkach następujący komunikat:

“Porozmawiamy o tym w biurze, po wszystkim, a teraz wielki pier… uśmiech na podium, wielki pier… uśmiech.”

O tym, że sytuacja była napięta, i z pewnością będzie przedmiotem dyskusji długo po zakończeniu wyścigu, świadczyć mogą słowa szefa zespołu wypowiedziane w komentarzu dla telewizji Sky Sports.

“Romain był sfrustrowany bo popełnił mały błąd podczas restartu po samochodzie bezpieczeństwa i Kimi go wyprzedził.”

“Myślę, że błagał o jakieś team orders, aby go przepuścił, ale on popełnił błąd i to był normalny czas wyścigowy.”

“Myślę, że mógł być szybszy, ale był nieco zmartwiony i stracił koncentrację więc to tylko część jego procesu uczenia się.”

Grosejan rzeczywiście mógł czuć się sfrustrowany, bo miał w ręku wszystkie argumenty, aby utrzymać Raikkonena za sobą, a nawet odzyskać utraconą pozycję. Teoretycznie młodsze o sześć okrążeń opony powinny dać mu sporą przewagę nad partnerem z drużyny.