Whiting: Jo Bauer nie znalazł żadnych niezgodności

Wobec rosnącej fali spekulacji, dotyczących legalności bolidu Red Bulla głos w tej sprawie zabrał Charlie Whiting. W wypowiedzi dla Sport Bild stanowczo stwierdził, że samochód Sebastiana Vettela, podobnie jak inne bolidy sprawdzone w Singapurze, spełniał wszystkie wymogi regulaminu.

“Jo Bauer nie znalazł żadnych niezgodności. Wszystko jest przez nas kontrolowane i zarówno samochód Vettela, jak i inne bolidy były zgodne z regulaminem.”

Podczas gdy dziennikarze Bilda sugerują, że za plotkami dotyczącymi wykorzystywania systemu kontroli trakcji może stać sam Mark Webber (!) ich koledzy z Auto Motor und Sport przygotowali bardzo obszerny materiał tłumaczący prace, jakie Red Bull wspólnie z Renault wykonał przy modyfikacji map silnika. Kluczem dobrej formy Sebastiana Vettela ma być rozwiązanie pozwalające na wyłączanie połowy cylindrów oraz maksymalne opóźnienie reakcji silnika (50ms) na zmianę położenia pedału gazu. To pozwala na generowanie strumienia spalin w fazie hamowania oraz pokonywania zakrętów, co w przypadku RB9 przekłada się na docisk oraz stabilność tylnej osi. Dzięki temu Newey mógł wrócić do sprawdzonych rozwiązań, które w sezonie 2011 dały bardzo dobre rezultaty. Całość ma działać w ramach obecnych, bardzo restrykcyjnych przepisów, w których inżynierowie z Viry znaleźli nieco więcej miejsca od konkurencji.

System jest niezwykle złożony i pojawiają się sugestie, że może być wspomagany przez KERS. Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że z czterech zaopatrywanych przez Renault zespołów, jedynie Red Bull posiada tak zaawansowaną technologię. Warto dodać, że opanowanie pracy systemu wymaga od kierowcy niebywałej dokładności w operowaniu pedałem gazu. Wyłączenie czterech cylindrów jest możliwe jedynie, gdy przepustnica jest otwarta w pewnym zakresie. Dlatego Sebastian Vettel spędza w symulatorze Red Bulla długie godziny, gdzie przygotowując się do każdego weekendu wyścigowego próbuje dostosować swój styl jazdy do wymagań toru, oraz jak najwydajniej wykorzystać rozwiązania przygotowane przez zespół.