Vettel mocno protestował przeciwko karom

Płyta DVD będąca oficjalnym podsumowaniem sezonu 2012 trafiła dziś do regularnej sprzedaży. Materiał noszący tytuł “Victorious Vettel” jak zwykle zawiera pewne fragmenty wyścigów, które umknęły realizatorom transmisji. Serwis F1 Fanatic zwraca szczególną uwagę na dwa momenty związane z okolicznościami ukarania Sebastiana Vettela.

Pierwsza sytuacja dotyczy kary przejazdu przez aleję serwisową, którą Vettel otrzymał podczas GP Hiszpanii za używanie systemu DRS podczas obowiązywania żółtej flagi. Na niezgodne z przepisani zachowanie niemieckiego kierowcy uwagę zwrócił Jenson Button:

“Vettel używa DRSu, Vettel używa DRSu. W strefie żółtej flagi.”

Po otrzymaniu kary rozwścieczony Niemiec na otwartym kanale, który jest dostępny dla sędziów oraz dyrektora wyścigu próbował bronić swojej jazdy:

“Nie jechałem za szybko. Widziałem wszystko i nawet kiedy użyłem KERSu nie poczułem żadnej różnicy.”

“Co jeszcze chcecie abym widział. Zachowałem ostrożność, mówiłem wam, że widziałem żółtą flagę na końcu prostej. To nie jest mój problem, że mam DRS, przecież nie odlecę. Mówimy o czterech dziesiątych.”

Gorącą głowę kierowcy próbował chłodzić inżynier wyścigowy Guillaume Rocqueline:

“Zrozumiałem. Kara nie zostanie cofnięta. Głęboki wdech, utrzymaj koncentrację. Nie chcę żadnego wymachiwania rękami i innych tego typu rzeczy, rozumiemy się?”

Drugi, niepublikowany wcześniej, fragment dotyczy bezpośredniej walki, jaką stoczyli ze sobą Sebastian Vettel oraz Fernando Alonso podczas GP Włoch. Niemiec swoim zachowaniem stworzył bardzo niebezpieczną sytuację, zmuszając rywala do wyjazdu poza tor. Na szczęście wszystko skończyło się jedynie wielką chmura kurzu. Tym razem Vettel również próbował wpłynąć na decyzję sędziów, zwracając się bezpośrednio do dyrektora wyścigu:

“Do dyrektora wyścigu. On nagle znalazł się na trawie. Nie musiałem go tam wpychać. Zostawiłem wystarczająco dużo miejsca.”

Nawet kiedy kara przejazdu przez aleję serwisową została nałożona, Vettel chciał mieć ostatnie słowo:

“Powiedziałem ci, że nie popchnąłem go na trawę. Tam było wystarczająco dużo miejsca.”