Vettel, Horner i Newey w obszernym wywiadzie dla Servus TV

W poniedziałkowy wieczór telewizja Servus TV przeprowadziła bardzo obszerny wywiad z twórcami sukcesów Red Bulla Sebastianem Vettelem, Christianem Hornerem oraz Adrianem Neweyem. Całość w niemieckiej wersji językowej została opublikowana w serwisie internetowym Servus TV. Poniżej znajdziecie obszerne fragmenty, w których rozmowa prowadzona była w języku angielskim oraz tłumaczenie najciekawszych kwestii. Wywiad jest interesujący, bo mocno odbiega od standardowych formułek, które słyszymy zwykle podczas weekendów wyścigowych, a do tego rozmówcy czuli się nieco swobodniej, mając świadomość, że występują przed swoimi kamerami.Sebastian Vettel…

… o momencie zdobycia trzeciego tytułu:

“W tym momencie wszystko się zatrzymuje! Starałem się wtedy odpowiedzieć zespołowi przez radio, ale ono nie działało, więc nikt nie mógł słyszeć moich słów. To na prawdę zapiera dech w piersiach. To była niesamowita i długa droga – dla nas kierowców, ale szczególnie dla całego zespołu, inżynierów i mechaników to był horror. Głównie dlatego, że daliśmy z siebie wszystko, ostatnie skrawki energii, która w nas pozostała. W czasie wyścigu w Sao Paulo zdarzyło się wszystko, co mogło się stać! Kiedy widzisz, powiewającą flagę na mecie i słyszysz, że teraz masz wszystko, co było do zdobycia, wtedy wszystko się zatrzymuje. Od tego momentu próbujesz jedynie złapać oddech i wyobrazić sobie, co się stało.”

… o nerwach w trakcie finałowego wyścigu sezonu:

“Czy ja jestem nerwowy? Tak! Gdybym nie było, to byłoby ze mną coś nie tak. Wtedy byłbym w złym zawodzie. Chodzi o ten dreszczyk emocji i nerwowość na starcie, a jednocześnie, żeby nie narobić w spodnie. Oczywiście jest w tym sporo rutyny, ale czuje się napięcie, serce bije bardzo mocno i wtedy gasną światła – wszystko to wymaga odpowiedniej reakcji. To wymaga nerwowości.”

… o wypadku Fernando Alonso na Spa:

“Szczerze mówiąc, tak to było przerażające. (…) Fernando miał niesamowite szczęście, że nic mu się nie stało. Myślę, że gdyby dokręcić dach do naszych samochodów, to wyglądałyby niesamowicie brzydko – ale kiedy widzisz taki wypadek, niektórzy woleliby mieć dach nad głową. To jest niedokończona dyskusja, gdzie ustawić most pomiędzy tradycją a bezpieczeństwem.”

… o Adrianie Neweyu:

“To co Adrian Czaruje dla nas za każdym razem jest niespotykane! Trzeba wykazać zdolnościami i inteligencją aby poskładać pewne rzeczy do kupy. Ale to co stanowi ogromną różnicę, to fakt, że Adrian zwyczajnie się tym fascynuje: faktem jest, że dokłada rzeczy do samochodu jak szalony i ciśnie w każdym obszarze i próbuje rzeczy w które nawet my kierowcy czasem nie wierzymy. I czasem sobie myśli co my robimy?”

Christian Horner

… o sytuacji na Spa, kiedy ostrzegał przez radio Sebastiana Vettela, aby nie jechał tak szybko na mocno zuzytych oponach:

“Opony zużyły się mocno w czasie wyścigu i próbowaliśmy Sebastiana nieco przyhamować. On ciągle przyśpieszał. I pomyśleliśmy, że dobrze będzie go trochę postraszyć. Ale on powiedział, że nie może już wolniej. Martwiliśmy się bo opony, najlepsze miały już za sobą, więc chcieliśmy wycisnąc z tej jazdy jak najwięcej punktów.”

Adrian Newey:

… o zakończonym sezonie:

“Każdy sezon jest inny, tak jak i zwycięstwo. Tym razem mamy dwa tytuły. To była najtrudniejsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem. Nie tylko duża ilość wyścigów, a sezon sam w sobie. W tym roku było zupełnie inaczej: Mieliśmy samochód nie tak stabilny jak tego oczekiwaliśmy. I coś takiego jest niezwykle trudne dla projektanta. Wiedzieliśmy, że nasz samochód nie jest wystarczająco dobry i nie rozumieliśmy dlaczego tak jest i co możemy zrobić, aby był bardziej stabilny.”

… o Christianie Hornerze:

“W czasie kiedy ze sobą współpracujemy nigdy nie myślałem o jego wieku. Jest bardzo doświadczony i skromny. Ma dobre wyczucie do ludzi, którzy są w naszym biznesie. Wszystko idealnie ustawił i wszystko ma pod kontrolą. Wierzę w ciemno w jego decyzje!”