Andretti o COTA: To fenomenalny tor

Ceremonia otwarcia Circuit of The Americas była doskonałą okazją sprawdzenia nowego toru. Pierwsze, historyczne okrążenia wykonał za kierownicą Lotusa 79 Mario Andretti, który został oficjalnym ambasadorem toru. Mistrz świata z 1978 roku był zachwycony konfiguracją toru, pomimo faktu, że przejazd bolidem Renault R30 nie doszedł do skutku z powodu kłopotów technicznych.

To wszystko czego oczekiwałem, a nawet więcej. Tor jest fenomenalny. Ma wszystko to, czego się możesz chcieć, dając ci szansę na wyprzedzanie nawet podczas pokonywania ciasnych zakrętów. Można powiedzieć, że ktoś to dobrze przemyślał.

Jerome d’Ambrosio, któremu udało się wykonać kilka kółek w bolidzie Renault również bardzo pozytywnie wypowiadał się o nowym obiekcie.

“To był wspaniały dzień. Zrobił się duży szum wokół Circuit of The Americas i fantastycznie było wyjechać na tor i zaprezentować R30. To bardzo atrakcyjna konfiguracja z kilkoma naprawdę dobrymi miejscami do wyprzedzania, niektóre szybkie i długie “S-ki”, inne ze zmianą kierunku przy dużej szybkości jak “Becketts” na Silverstone. Szkoda, że nie mogłem wykonać większej ilości okrążeń, z powodu problemów z silnikiem, ale i tak miałem wystarczająco dużo czasu, aby poczuć por. Tor daje kierowcy dużo radości z jazdy, ale również fantastyczny z punktu widzenia kibica, bo strefy obserwacyjne są dobrze rozlokowane, powinno się tu dużo dziać.”

“Pierwszy zakręt jest całkiem niezwykły i będzie to niezwykle interesujące, zobaczyć kierowców walczących o pozycje. Austin to wspaniałe miasto z niezwykłą atmosferą, i myślę, że miasto będzie żyło F1 przez cały weekend wyścigowy. Możemy się tu świetnie bawić i na pewno będzie to coś wyjątkowego.”

Problemy z silnikiem R30 oznaczały, że również Patrick Dempsey musiał skorzystać z innego samochodu. Mimo, że dostało mu się “tylko” Ferrari GT 2, aktor również był pod wrażeniem toru.

“To bardzo szybki tor, ze świetnym rytmem. Dla F1 to bardzo istotne. Wydaje mi się, że jeszcze nigdy nie mieli tak dobrego obiektu w Ameryce. To wspaniała okazja dla F1 na powrót do tego kraj i zapoczątkowanie nowej tradycji. To jest rynek, którego bardzo potrzebują.”

Później zgromadzeni na COTA mieli okazję zobaczyć przejazdy samochodów wszystkich serii, które w przyszłym sezonie będą rywalizowały na amerykańskiej ziemi. Zaproszeni goście mieli również niepowtarzalną okazję przejechać się w trzymiejscowym bolidzie Jordana, udostępnionym przez firmę Pirelli.

Zobacz zdjęcia z ceremonii otwarcia Circuit of The Americas…