Allison: Pracujemy nad trzema samochodami na raz

Dyrektor techniczny zespołu Lotus, James Allison w wywiadzie przez zbliżającym się wyścigiem na Buddh International Circuit zdradził nieco szczegółów, dotyczących skuteczności nowej koncepcji układu wydechowego, używanego w Korei. Debiut wyścigowy był bardzo udany, pomimo faktu, że Kimi Raikkonen skarżył się na bardzo duży ubytek mocy. Pierwsza wersja systemu wykorzystującego efekt Coandy nie przyniosła dużej poprawy osiągów E20, ale kolejna ma już być dużym krokiem do przodu.

“To był bardzo solidny debiut systemu Coanda, i zarówno Kimi jak i Romain będą go używali w Indiach. Byliśmy całkiem zadowoleni z tego jak system spisywał się podczas pierwszej próby. Wiedzieliśmy, że nasza pierwsza implementacja obniży moc, ale mieliśmy nadzieję – i z ogromnym entuzjazmem mogliśmy obserwować na torze – duży wzrost docisku. Wykorzystany system i tak był już krokiem do przodu w porównaniu z pierwotnym pomysłem, ale z poprawionego pakietu oczekujemy jeszcze więcej, bo zmiany w konfiguracji wydechu powinny nam pozwolić odzyskać utraconą moc.”

Oprócz zmian w układzie wydechowym obaj kierowy Lotusa będą dysponowali nowym, przednim skrzydłem, z którym Grosejan wystartował w Korei. Dodatkowo Allison rzucił nieco światła na sposób,w jaki pracują zespoły przygotowując się zarówno do sezonu 2013, jak i badając grunt przed rewolucją techniczną, która ma się dokonać za dwa lata.

“W normalnym roku, odpowiedź byłaby taka, że skupiamy się nad przyszłorocznym samochodem. Ale to nie jest normalny rok. Każdy z zespołów stoi przed bezprecedensowym zadaniem pracy nad trzema samochodami w tym samym czasie. Są dwa główne powody takiej sytuacji. Po pierwsze zasady na sezon 2013 są zbliżone do obecnych, łącząc to z wyrównaną stawką oznacza, że nadal jest sens rozwijania obecnego samochodu aż do końca sezonu. Po drugie regulacje techniczne na sezon 2014 wymagają naszej uwagi. Każdy, kto śledził wydarzenia w 2009 roku wie, że tak duża zmiana przepisów stwarza możliwość znacznego przetasowania układu na torze. Rewolucja sezonu 2014 sprawia, że zmiany z 2009 roku wyglądają trywialnie. Wybory muszą być podejmowane pomiędzy trójką dzieci walczących o jedzenie na rozwój.”

“Przed końcem sezonu 2014 przekonamy się, czy podjęliśmy właściwe decyzje.”