Marussia: Wypadek podczas testów na prostej

Kilka minut temu telewizja BBC podała wiadomość o wypadku, jaki wydarzył się w Duxford, gdzie zespół Marussia przeprowadzał test aerodynamiczne swojego bolidu. Stacja nie podała nazwiska kierowcy, ale z wcześniejszych informacji udostępnionych przez zespół wynika, że za kierownicą MR-01 miała zasiąść Maria de Villota. Na miejsce zostały wezwane służby medyczne, a stan kierowcy na chwilę obecną jest nieznany.

Pierwsze doniesienia wskazują, że bolid uderzył w stojący pojazd. Z relacji naocznego świadka wynika, że bolid miał nagle przyśpieszyć i uderzyć bokiem w platformę załadunkową, przymocowaną do jednej z ciężarówek zespołu. Maria de Villota zjeżdżała w tym momencie do garażu po wykonaniu pierwszego, instalacyjnego przejazdu. Na miejscu oprócz członków zespołu obecna była również ekipa telewizji Sky.

Kolejne informacje napływające z Cambridgeshire nie brzmią zbyt optymistycznie. Przedstawiciel miejscowej policji przekazał stacji BBC informacje, że wypadek wydarzył się przy małej prędkości. Maria de Villota została przewieziona do Addenbrookes Hospital, a obrażenia, które odniosła zostały określone jako zagrażające życiu. Kolejny niepokojący sygnał, to relacja Chrisa Manna, naocznego świadka, który stwierdził, że głowa kierowcy przyjęła bardzo mocne uderzenie. Obecny na miejscu reporter telewizji Sky doniósł, że w MR-01 doszło do zablokowania tylnych kół, co było bezpośrednią przyczyną utraty kontroli nad bolidem.

Magazyn Racecar Engineering zasugerował, że opisane przez naocznych świadków wydarzenia wskazują, że przyczyną wypadku mogła być niepożądana reakcja systemu anti stall, którego zadaniem jest utrzymanie obrotów silnika. Kierowcy bez podstawowej wiedzy dotyczącej zasady działania systemu, często podczas zatrzymywania bolidu lub pokonywania bardzo wolnych łuków (wjazd do garażu) odpuszczają pedał gazu, co powoduje spadek obrotów. Przekroczenie pewnych wartości granicznych powoduje aktywację systemu, który otwiera przepustnicę, aby podtrzymać pracę silnika.

Ze szpitala Addenbrookes dotarły pierwsze pozytywne informacje, mówiące o stabilny stanie kierowcy.

Na Twitterze BBC Cambridgeshire (@BBCCambs) zostało opublikowane zdjęcie z wypadku. Niestety potwierdziły się moje przypuszczenia dotyczące sposobu, w jaki Maria de Villota uderzyła w platformę załadunkową.

Relacja naocznego świadka, dziennikarza BBC Chrisa Manna:

Według dziennikarza hiszpańskiego serwisu caranddriverthef1.com Cristobala Rosaleny, Maria de Villota jest przytomna i rozmawiała już ze swoimi rodzicami.

Zespół Marussia opublikował oświadczenie w sprawie wypadku, które znajdziecie poniżej:

“At approximately 09.15 BST this morning, the Marussia F1 Team’s Test Driver Maria De Villota had an accident in the team’s MR-01 race car at Duxford Airfield where she was testing the car for the first time. The accident happened at the end of her first installation run and involved an impact with the team’s support truck.

Maria has been transferred to hospital. Once her medical condition has been assessed a further statement will be issued.”

Więcej informacji wkrótce…