Autosport Awards 2011

Miniony weekend wypełniony był po brzegi wydarzeniami związanymi ze sportami motorowymi, a najważniejszym z nich było rozdanie nagród miesięcznika Autosport. Oscary motoryzacji zawsze budzą ogromne zainteresowanie oraz gromadzą wszystkich wielkich tego sportu. Nie inaczej było i tym razem podczas gali, która tradycyjnie odbyła się w hotelu Grosvenor House w Londynie. Warto dodać, że nagrody są przyznawane przez czytelników miesięcznika.

W kategorii debiutant sezonu wyróżniony został Paul di Resta, który w tym sezonie zebrał bardzo wiele pochwał za swoje występy w barwach zespołu Force India. Szkot pokonał w głosowaniu takich rywali jak: Daniel Ricciardo, Jerome D’Ambrosio, Sergio Perez i Pastor Maldonado. Nagrodę młodemu kierowcy wręczył Patrick Head. Di Resta w kilku słowach wypowiedzianych po odebraniu nagrody podziękował swojemu zespołowi. “To był bardzo ciężki rok. Z drugiej strony to była niesamowita podróż. Zespół Force India dał mi szansę dwa lata temu aby poprowadzić ich samochód oraz pomóc im w najlepszym jak dotąd sezonie. Szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów to wspaniałe osiągnięcie.”

Po raz drugi z rzędu w kategorii najlepszy samochód wyścigowy wybrana została konstrukcja Red Bulla. Patrząc na tegoroczne wyniki trudno było spodziewać się innej decyzji. RB7 był nie tylko szybki, ale również niespotykanie niezawodny. Nagrodę z rąk Martina Brundle odebrał Adrian Newey. Poproszony o krótkie porównanie dwóch ostatnich modeli powiedział: “W zeszłym roku wyprodukowaliśmy dobry samochód, ale okazał się on dość trudny dla nas. W tym roku samochód od samego początku był konkurencyjny i wszystko, co musieliśmy zrobić, to utrzymać ten stan rzeczy. Słowa uznania dla wszystkich.”

Nagrodą Gregora Granta zostali odznaczeni Damon Hill oraz tragicznie zmarły Dan Wheldon. Nagrodę w imieniu Dana Wheldona odebrał jego ojciec Clive oraz przyjaciel Dario Franchitti. Był to jeden z najbardziej poruszających momentów podczas niedzielnej gali.Najlepszym brytyjskim kierowcą wybrany został Jenson Button, który na torze ustąpił jedynie mistrzowi świata. Dwanaście podiów oraz pokonanie Lewisa Hamiltona to tylko niektóre z osiągnięć wyróżnionego kierowcy. Jenson był tego wieczoru w wyśmienitej formie, co mocno odczuł prowadzący galę Steve Rider.Zaskoczenia nie mogło być również w kategorii najlepszy międzynarodowy kierowca. Sebastian Vettel całkowicie zdominował zakończony niedawno sezon. Zwycięstwa, kolejne rekordy, nagrody… Ten sezon w wykonaniu Vettela mocno zapisze się w historii współczesnej motoryzacji, a sam kierowca nie krył, że mimo ogromu wyróżnień nagroda Autosportu znaczy dla niego bardzo wiele.Wszystkich wyróżnionych podczas wczorajszej gali znajdziecie na oficjalnej stronie poświęconej Autosport Awards 2011.

Podczas gali dużo miejsca poświecono prawom do transmisji F1 w Wielkiej Brytanii. W pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że nie jest to wydarzenie związanie z rozdaniem nagród, ale otwarta dyskusja na temat Sky oraz BBC.

Polecam Wam również galerię zdjęć z gali…