List do Kubicy

Nick Heidfeld, za pośrednictwem BILD’a oraz swojej strony internetowej, opublikował list otwarty do Roberta Kubicy. Oryginał oraz tłumaczenie poniżej.

Dear Robert,

have you seen that? I printed your logo on the front of my helmet, and he Polish flag on the side. I wanted you to see that and to let you know that I’m thinking of you. I wanted to show your fans that you are a part of Formula 1 and of this team. This 3rd place is also yours! During the race I had often been thinking of you. Crossing the finish line, happiness totally flooded my head. I know what you are thinking right now: “Lotus-Renault has built such a wonderful car this year. I want to get back as soon as possible and drive it!” You can do it, I wish you all the best for your rehabilitation. Get well soon!

Yours

Nick

Drogi Robercie,

widziałeś to? Umieściłem twoje logo na przedzie mojego hełmu oraz polską flagę na boku. Chciałbym, żebyś to widział i wiedział, że myślę o tobie. Chciałem pokazać twoim fanom, że nadal jesteś częścią F1 i tego zespołu. To trzecie miejsce jest również twoje. W ciągu wyścigu dużo myślałem o tobie. Przejeżdżając linie mety szczęście totalnie zalało mi krew. Wiem o czym teraz myślisz: “Lotus-Renault zbudowało wspaniały samochód w tym roku. Chcę wrócić najszybciej jak to możliwe i jeździć nim!”. Możesz to zrobić, i życzę Ci wszystkiego najlepszego w trakcie rehabilitacji. Wracaj do zdrowia!

Twój

Nick

Miło i mam nadzieję, że szczerze…