Zapowiedź sezonu BBC

Wczoraj w radio BBC 5 live odbyła się audycja Chequered Flag Formula 1 w całości poświęcona rozpoczynającemu się wkrótce w Australii sezonowi F1. Jake Humphrey miał okazję porozmawiać między innymi z Bernie Ecclestonem, Markiem Webberem, Rossem Brawnem, Ericiem Boullier oraz Mike Gascoyne. Współoprowadzącymi program byli Murray Walker i Anthony Davidson.

Posłuchaj na bbc.co.uk...

Prawie półtorej godziny ale materiał można pobrać na telefon czy inne cudo współczesnej techniki i posłuchać w wolnej chwili.

Najważniejsze kwestie:

– Bernie: Jeśli w Bahrajnie zapanuje pokój będziemy tam jeszcze w tym sezonie.

– Bernie: Pomysł sztucznego deszczu w trakcie wyścigów nadal aktualny. Program “deszczu” ustalany byłby przed wyścigiem.

– Bernie: Nowe tory będą pojawiać się w kalendarzu i prędzej czy później któryś z obecnych będzie musiał ustąpić im miejsca. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie wskazać takiego toru. W planach Afryka.

– Bernie: 12 zespołów w F1 to zdecydowanie za dużo. 10 to dobra liczba.

– Bernie: Nie myślę o emeryturze (o zgrozo!).

– Webber: Złamany bark trochę mi dokuczał w ostatnich wyścigach ale to żadna wymówka.

– Webber: Byliśmy gotowi na Bahrajn i nastawieni na dobry wynik. Dodatkowy czas na pewno się przyda ale wielkich zmian w samochodzie nie będzie.

– Webber: Mam nadzieję, że doświadczenia z zeszłego sezonu wymuszą równe traktowanie obu kierowców.

– Webber: Vettel będzie mocny i będzie miał numer jeden na samochodzie ale to nic nie znaczy. Rossi ma 46 na swoim motorze i to mu nie przeszkadza.

– Webber: Zespół wykonał świetną prace jeśli chodzi o KERS.

– Walker: Potrzebujemy dwóch albo nawet trzech wyścigów aby się przekonać kto jest w jakiej formie.

– Davidson: To będzie sezon oszczędzania opon.

– Brawn: Zima jest najbardziej pracowitym okresem dla zespołów F1 mimo, że tego nie widać.

– Brawn: Testowaliśmy z dużym obciążeniem paliwem bo to kluczowa kwestia.

– Brawn: Jesteśmy sekundę poniżej tego gdzie chcielibyśmy być. Musimy to nadrobić i wierzę, że jesteśmy w stanie ale nigdy nie ma pewności co do tego co zrobią inni w tym czasie.

– Brawn: Pirelli zrobiło świetne opony, które mają to do siebie, że szybko się zużywają. To jest to czego od nich oczekiwaliśmy. Nie chcemy opon, na których można jechać w nieskończoność.

– Brawn: Różnice w czasach okrążeń będą bardzo duże w zależności od stanu opon co stworzy wiele możliwości do wyprzedzeń.

– Boullier: Wczoraj w nocy byłem z Robertem w kontakcie smsowym a widzieliśmy się z zeszłą środę i muszę powiedzieć, że robi ogromne postępy.

– Boullier: Musimy jeszcze trochę poczekać na decyzję czy i ewentualnie kiedy Robert wróci za kierownicę samochodu F1.

– Boullier: Robert jest psychicznie w świetnej formie i nawet lekarze są zdziwieni, że mimo tak ciężkiego stanu w jakim się znalazł znajduje siłę by się uśmiechać.

– Boullier: Nick (Heidfeld) świetnie wpasował się w zespół. Nie będzie mu łatwo zastąpić Roberta ale jego ogromne doświadczenie na pewno pomoże mu w lepszym zrozumieniu z zespołem.

– Boullier: Oczekuję, że będziemy w stanie walczyć o podium. Jesteśmy tam gdzie chcieliśmy być a przed nami jeszcze dwa duże “poprawki” samochodu.

– Davidson: Kierowca, który pracuje przy przygotowaniu samochodu już po pierwszym okrążeniu czuje, na co stać jego maszynę.

– Gascoyne: W tym sezonie nie jesteśmy już nowym zespołem i zamierzamy przedrzeć się do środka stawki. Toro Rosso, Sauber i Force India będą naszymi rywalami.

– Gascoyne: Większość zespołów była podczas testów w Barcelonie o około 2 sekundy wolniejsza od swoich zeszłorocznych wyników a my ten czas poprawiliśmy.

– Gascoyne: Zmniejszenie liczby zespołów do 10 nas nie dotyczy.