Sponsor Ericssona stoi za przejęciem Saubera

W obiegu pojawia się coraz więcej informacji, że za stabilizacją kondycji finansowej Saubera oraz jego przejęciem stoi szwedzka firma Tetra Pak. Lider na rynku produkcji opakowań do tej pory wspierał Marcusa Ericssona prawdopodobnie wkrótce ogłosi przejęcie zespołu.

Obecność firmy Tetra Pak była do tej pory praktycznie niezauważalna i jest to element, który dość trudno zrozumieć. Roczne wsparcie dla zespołu, będące częścią kontraktu zawartego z Ericssonem, jest szacowane na około 20 milionów euro, a logo producenta opakowań praktycznie niezauważalne. Dla porównania bank, który ma za swoimi plecami Felipe Nasr, wpłaca do kasy zespołu około 15 milionów euro, a żółto niebieskie logo jest praktycznie wszędzie.

Wspomniane sumy są jednak niczym, w porównaniu z zadłużeniem zespołu, które w tej chwili jest szacowane na 120 milionów euro. Konieczność spłacenia kredytów bankowych była prawdopodobnie jednym z elementów, który powstrzymywał Sergio Marchionne od przejęcia zespołu i wykorzystania go do promocji zespołu Alfa Romeo. Dług wobec Ferrari stanowi dużą część zobowiązań Saubera, ale są również inne podmioty, które upominają się lub wkrótce upomną się o swoje pieniądze.

Mimo pozytywnego obrotu sprawy i czasowych wypłat dla pracowników zespoły sytuacja Saubera jest jeszcze daleka od dobrej. Ekipa z Hinwil ponownie nie pojawi się ze swoim bolidem na sesji testowej.