Nowe otwarcie dla Renault

Weekend wyścigowy w Hiszpanii będzie dla zespołu Renault swoistym debiutem. Z uwagi na bardzo późne przejęcie Lotusa francuscy inżynierowie nie mieli czasu na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w bolidzie, poza zmianą jednostki napędowej.

Nick Chester podczas dnia filmowego na torze Silverstone zapowiedział, że podczas wyścigu zadebiutują nowe przednie oraz tylne skrzydło oraz kilka innych poprawek aerodynamicznych. To jednak nie wszystko, co będzie zawierał ładunek francuskiego zespołu, który pojawi się na Circuit de Catalunya.

Podczas zaplanowanych na 17 i 18 maja testów Renault zamierza sprawdzić całkowicie nową jednostkę napędową, nowe zawieszenie, kolejne poprawki aerodynamiczne oraz zmiany w obszarze chłodzenia. To będzie bardzo pracowity okres dla zespołu, który chce wrócić do wielkiego ścigania. Nie jest pewne, czy nową jednostkę do testów otrzyma również Red Bull, ale Renault robi wszystko, aby to stało się możliwe.

W Hiszpanii za kierownicą R.S.16 zadebiutuje Esteban Ocon, który podczas pierwszej sesji treningowej zastąpi Jolyona Palmera. Dla francuskiego kierowcy będzie to przetarcie przed sesją testową, w czasie której będzie dzielił swoje obowiązki z Kevinem Magnussenem.

Cyril Abiteboul uważa, że występ w Rosji był dla zespołu zapowiedzią zmian, które nastąpią podczas zbliżającego się weekendu wyścigowego.

“Wywalczenie punktów było dobrym bodźcem dla zespołu po trudnym wyścigu w Chinach. Byliśmy niezawodni i konkurencyjni w takim stopniu, aby pokonać naszych bezpośrednich rywali i to zostało okupione ciężką pracą.”

“Mówić to mamy świadomość, że musiało się na to złożyć wiele okoliczności i powtórzenie tego wyniku w Hiszpanii będzie trudne. Jednak Hiszpania to start naszego programu rozwojowego i zobaczymy nowe elementy w czasie wyścigu i kilka kolejnych, zaplanowanych na testy, które odbędą się później.

“Patrzymy na ten wyścig jak na grubą kreskę, koniec procesu przejęcia oraz pierwszy wyścig “naszego” zespołu. To będzie mały krok, ale jestem pewien, że złapiemy wiatr w żagle i pójdziemy naprzód.”

Ostatnią zmianą, którą wszyscy kibice będą mogli zaobserwować gołym okiem będą nowe kombinezony, w których będą występowali kierowcy zespołu. Bananowa kolor nie będzie już dominującym, a zdecydowana większość powierzchni stroju będzie pokryta czarnym materiałem.