Jedynie ugoda może uratować Saubera

Sprawa Giedo van der Garde konta Sauber potrwa co najmniej do soboty, bo sędzia Croft odroczył posiedzenie. Pewnym pozytywem w całej sprawie jest sugestia, że pomiędzy stronami wywiązała się konstruktywna dyskusja, przez co należy rozumieć, że zespół w końcu zdecydował się na współpracę z kierowcą.

Nie była to jednak dobrowolna zgoda, a raczej reakcja na bardzo twardą grę ze strony przedstawiciela kierowcy. Podczas porannej sesji zażądał on od sądu wymierzenia kary aresztu dla szefa zespołu oraz zajęcia całego sprzętu, który znajduje się w padoku.

Pełną listę sankcji, jakie będą groziły zespołowi, jeśli sędzia uzna, że Sauber nie wypełnił nakazu z 11 marca opublikował na swoim blogu Adam Cooper.

“You are summoned to attend before the Court on the hearing of an application by the Applicants for the following declarations and orders:

1. A declaration that Sauber Motorsport AG is guilty of contempt of Court as particularised in the accompanying Statement of Charge, for failure to comply with paragraph 2 of the Order of the Honourable Justice Croft made on 11 March 2015 (the 11 March Order).

2. That Monisha Kaltenborn-Narang be punished for the contempt committed by Sauber Motorsport AG, by committal to prison for a period to be determined by Court or, in the alternative, by a fine of an amount to be fixed by the Court.

3. That Stewart Alexander McCallum, Peter Damien McCluskey, James Henry Stewart and Brendan John Richards (the Sequestrators) be appointed as sequestrators of all the real and personal estate of Sauber Motorsport AG situated in the State of Victoria.

4. An order that each of the Sequestrators, or any two or more of them, are authorised and

directed to:

(a) enter upon and take possession of the real and personal estate of Sauber Motorsport AG; and

(b) collect, receive and get into their hands the rents and profits of the real and personal estate of Sauber Motorsport AG; and

(c) keep them under sequestration in their hands until Sauber Motorsport AG complies with the Order of the Honourable Justice Croft made on 11 March 2015 or until further order.

5. An order that the remuneration of the Sequestrators be such remuneration as shall be fixed by the Court.

6. The costs of this application be paid by Sauber Motorsport AG on an indemnity basis.”

Co może się wydarzyć w ciągu najbliższych godzin? Jedyne, co uchroni zespół przed wejściem komorników do padoku jest wypracowanie ugody z kierowcą. Występ van der Garde w Australii jest wątpliwy z uwagi na problemy z superlicencją, ale do Malezji wszystko powinno zostać dopracowane. Jeśli holenderski kierowca rzeczywiście wiąże swoje najbliższe miesiące z ekipą z Hinwil, to można się spodziewać, że pozwoli dokończyć dwóm pozostałym kierowcom rywalizację w czasie trwającego weekendu wyścigowego. Co do pozostałych warunków to kierowca zdaje się mieć mocne karty i może licytować bardzo wysoko.

Jeszcze przed rozprawą van der Garde pojawił się w padoku i swoje pierwsze kroki skierował w stronę budynków zajmowanych przez zespół Saubera. Kilka minut później, ubrany w kostium Marcusa Ericssona wykonał tzw. mierzenie fotela.