Allison: Mamy dodatkowe 6 KM

James Allison w wywiadzie będącym wprowadzeniem do GP Stanów Zjednoczonych zdradził kilka szczegółów dotyczących testów młodych kierowców oraz ostatnich poprawek bolidu, przygotowanych z myślą o kończącym się sezonie. Zespół Lotusa nadal pracuje nad optymalizacją układu wydechowego, wykorzystującego efekt Coandy. Największym problemem od czasu zmiany konfiguracji była utrata mocy. Pierwszy krok do poprawy sytuacji został postawiony podczas sesji treningowej przed wyścigiem w Abu Dhabi.

“Ciągle eksperymentujemy z najnowszą wersją systemu Coanda. Dostarcza ona taki sam poziom docisku jak układ wprowadzony w Korei i wykorzystywany podczas wyścigu w Abu Dhabi, ale nie zabiera tyle mocy z silnika. Sprawdziliśmy nową wersję w Abu Dhabi, ale pozostaliśmy przy sprawdzonym układzie z Korei. Teraz mamy za sobą testy młodych kierowców, jesteśmy pewni, że nowa wersja pozwoli nam wykorzystać dodatkowe 6 KM w ostatnich dwóch wyścigach sezonu. Mamy również w zanadrzu małą poprawkę przedniego skrzydła.”

Dyrektor techniczny zespołu Lotus jest również bardzo zadowolony z przebiegu testów młodych kierowców w Abu Dhabi. Allison uważa, że była to doskonała okazja nie tylko dla sprawdzenia umiejętności kierowców, ale również poprawności narzędzi wykorzystywanych w różnego rodzaju symulacjach.

“Byliśmy w stanie sprawdzić trzech kierowców, którzy różnie obchodzili się z samochodem, co zawsze jest bardzo użyteczne, ale najważniejsze jest, że test pozwolił nam skalibrować urządzenia w fabryce, których używamy do określenia co jest dobre, a co złe w procesie rozwoju samochodu. Byliśmy w stanie sprawdzić dokładność naszych symulacji w rzeczywistości poprzez przeprowadzenie testów porównawczych. Testy młodych kierowców dały nam doskonałą okazję, aby sprawdzić zestaw danych z testów porównawczych, który powstał w trakcie całego roku, aby mieć pewność, że podjęte kierunki w projektowaniu prowadzą nas w dobrym kierunku. To wartościowe informacje nie tylko w kontekście dwóch ostatnich wyścigów, ale również dla procesu projektowego dla kolejnego sezonu.”